USA: opracowano nowy typ kamery endoskopowej

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2012 10:45

Naukowcy z USA opracowali i wdrożyli nowy typ kamery endoskopowej, kierowanej słabym polem magnetycznym i przekazującej obraz bezprzewodowo. Może ona znacznie ułatwić diagnostykę przewodu pokarmowego szpitalach - poinformowały portale Eurekalert i BWH.

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital (BWH) w Bostonie zakończyli z sukcesem pierwszą serię testów klinicznych nowej kamery endoskopowej. Daje ona klinicystom wgląd w trudno dostępne części organizmu i narządy wewnętrzne - informuje PAP Nauka w Polsce.

Obecnie stosowana jest kamera automatyczna, poruszająca się wraz z treścią pokarmową lub płynem przewodem pokarmowym i wykonująca zdjęcia w zaplanowanym odstępie czasu. Dostęp do nich można dopiero uzyskać po wydaleniu i rozmontowaniu kamery.

Nowa kamera w pigułce jest mniejsza od dotychczas stosowanej. Posiada zintegrowany chip, obejmujący kamerę wysokiej rozdzielczości oraz układ komunikacji bezprzewodowej, zapewniający transmisję na odległość do 2 m. Sterowanie odbywa się poprzez urządzenie do rezonansu magnetycznego MRI, generujące pole magnetyczne, działające na pigułkę wyposażoną w niewielkie domeny magnetyczne.

Kapsułkę można "zatrzymać” przy jakimś organie lub przyspieszyć jej pasaż przez przewód pokarmowy, aby szybciej dotarła do interesującego lekarzy miejsca. Obraz może być przekazywany modułem bezprzewodowym, w czasie rzeczywistym.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum