USA: odkryto gen zwiększający ryzyko krótkowzroczności

Autor: Money.pl/Rynek Zdrowia • • 03 września 2015 13:01

Naukowcy zidentyfikowali gen prowadzący do rozwoju krótkowzroczności u osób, które w dzieciństwie dużo czasu poświęcały na czytanie książek i inne zajęcia wymagające patrzenia z bliska - podaje PLOS Genetics.

USA: odkryto gen zwiększający ryzyko krótkowzroczności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze z Uniwersytetu Columbia (USA) na podstawie badania 14 tys. osób ustalili, że gen o nazwie APLP2 pięciokrotnie zwiększa ryzyko krótkowzroczności u nastolatków, które w dzieciństwie spędzały codziennie ponad godzinę na czytaniu książek. U osób posiadających ten wariant genu, ale unikających intensywnego czytania, prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady wzroku jest dużo mniejsze.

Na razie nie wiadomo, dlaczego określony wariant genu APLP2 powoduje krótkowzroczność, ale naukowcy przypuszczają, że jest to związane ze wzrostem ilości białka APLP2 sprzyjającego wydłużaniu się gałki ocznej.

Zaobserwowano, że myszy posiadające w oku niewiele białka APLP2 są mniej narażone na rozwój miopii.

- Poprzez redukcję poziomu APLP2 w oku, możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju krótkowzroczności. To daje nam możliwość opracowania terapii, która zapobiegałaby powstawaniu miopii u każdego, bez względu na to, jaki by posiadał wariant genu APLP2 - tłumaczą badacze.

Niestety, opracowanie takiej terapii może zająć długie lata. 

Więcej: tech.money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum