USA: nowy potencjalny sposób leczenia raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2011 19:49

Zastosowanie dwóch inhibitorów białek zaangażowanych w naprawę DNA komórek nowotworowych umożliwi w przyszłości leczenie raka - informują amerykańscy naukowcy.

USA: nowy potencjalny sposób leczenia raka
Jak podaje serwis Nauka w Polsce, tego typu strategia terapeutyczna polegająca na zastosowaniu inhibitorów białka o nazwie PARP była dotychczas skuteczna tylko w przypadku nowotworów ze zmutowanym genem BRCA.

Zmiany sekwencji genu BRCA powodują rozwój raka i jednocześnie uniemożliwiają stabilizację i naprawę DNA komórek nowotworu. Dodatkowe zahamowanie tego procesu poprzez zablokowanie aktywności białka PARP powoduje selektywne obumieranie komórek raka. Dotychczas strategia ta była skuteczna jedynie dla nowotworów ze zmutowanym genem BRCA.

Geoffrey Shapiro wraz z kolegami z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie na łamach "Nature Medicine" informują, że jednoczesne zastosowanie inhibitora enzymu regulującego aktywność BRCA i inhibitora PARP skutecznie zabija nawet te komórki nowotworów, które nie mają mutacji genu BRCA.

Zastosowanie dwóch inhibitorów ma szanse okazać się skuteczną terapią raka niezależnie od obecności lub braku mutacji genu BRCA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum