USA: naukowcy wyhodowali ludzkie komórki macierzyste z komórek skóry

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2013 20:55

Amerykańscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali z komórek skóry embrionalne komórki macierzyste - donosi BBC News. Dokonanie jest przełomowe dla medycznego świata.

Naukowcy użyli tej samej metody co przy sklonowanej przez Brytyjczyków owcy Dolly. 

Klonowaniem zajął się Uniwersytet Zdrowia i Nauki w Oregon w Stanach Zjednoczonych. Uczonym udało się rozwinąć embrion do stadium blastocysty, czyli ok. 150 komórek, które wystarczają do bycia źródłem embrionalnej komórki macierzystej. Blastocysta odpowiada 5-dniowemu embrionowi ludzkiemu, ale - jak zapewniają naukowcy - to na tyle wstępny etap, że nie są w stanie tą metodą sklonować człowieka - podaje za BBC News telewizja TVN24.

Nowością tej metody jest to, że badania nie wymagają użycia ludzkich embrionów do stworzenia komórek macierzystych zdolnych do przekształcenia się w każdy inny typ komórek, np. w komórki budujące mięsień sercowy, kości, komórki mózgowe i inne. 

- W czasie badania komórek macierzystych uzyskanych tą techniką pokazano ich zdolność do transformowania się jak normalne embrionalne komórki macierzyste do innych typów komórek - wyjaśnił dr Shoukhrat Mitalipov, autor badania.

Komórki macierzyste są ogromną nadzieją dla medycyny. Zdolność ich tworzenia w warunkach laboratoryjnych pomoże leczyć np. tkanki uszkodzone przez atak serca lub poważne niedokrwienie rdzenia kręgowego.

Więcej: www. tvn24.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum