USA: naukowcy skonstruowali tani monitor akcji serca płodu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2011 12:42

Zespół naukowo-badawczy z USA opracował tanie urządzenie do bezprzewodowego monitorowania serca płodu w czasie ciąży. Jest ono przeznaczone dla krajów III Świata i rozwijających się - poinformował magazyn Technology Review.

USA: naukowcy skonstruowali tani monitor akcji serca płodu

Zespół naukowców i inżynierów z fundacji instytutu West Wireless Health Institute opracował przenośny kardiotokograf, który ma stanowić alternatywę dla drogich stacjonarnych maszyn tego typu obecnie używanych przez lekarzy. Urządzenie o nazwie Sense4Baby zostało opracowane w ramach programu tworzenia tanich bezprzewodowych urządzeń analitycznych i biomedycznych, zmniejszających koszty opieki medycznej, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Jak powiedział w Technology Review Joe Smith, dyrektor medyczny w West Wireless, urządzenie Sense4Baby zawiera w sobie zalety technologii mikroelektronicznych przeznaczonych dla klienta masowego i tanich rozwiązań komunikacyjnych. Składa się z istniejących już komponentów - ultradźwiękowego urządzenia dopplerowskiego do pomiarów czynności serca płodu oraz czujnika ciśnieniowego - tokodynamometru.

Aby wyeliminować system elektroniczny przetwarzający te dane, montowany w stacjonarnych kardiotokografach i stanowiący często o ich dużych rozmiarach i wadze, inżynierowie z West Wireless użyli modułu komunikacyjnego Bluetooth oraz tabletu z dedykowanym oprogramowaniem analitycznym.

Jak powiedział Technology Review Steven Gaverick, główny konstruktor w West Wireless, dane z czujników przesyłane są do oprogramowania analitycznego, które może być umieszczone na tablecie, w smartfonie czy netbooku. Stamtąd można je automatycznie przesłać do lekarza, który zdecyduje o terapii lub umieszczeniu przyszłej matki w szpitalu.

Pierwszy prototyp zawierający komercyjny moduł ultradźwiękowy miał parametry podobne do standardowych, stacjonarnych kardiotokografów i mógł dokonywać pomiarów w zakresie 50-240 uderzeń serca na minutę. Zespół badawczy pracuje nad urządzeniem drugiej generacji o większej czułości, zmniejszonych rozmiarach i cenie.

Instytut planuje szereg testów w Meksyku, na obszarach wiejskich, gdzie kobiety w ciąży nie mogą regularnie odwiedzać lekarza oraz testy w największych systemach opieki zdrowotnej w USA. Sense4Baby przechodzi obecnie proces certyfikacji przez U.S. Food and Drug Administration.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum