PAP/Rynek Zdrowia | 14-02-2011 11:43

USA: naukowcy ostrzegają przed diodami LED

W diodach oświetleniowych LED uznawanych dotychczas za przyjazne użytkownikom i środowisku znaleziono duże ilości substancji niebezpiecznych dla zdrowia, m. in. ołów, arsen i nikiel - poinformował portal University of California (UCI).

Zespół naukowców z UCI, którym kierował dr Oladele Ogunseitan, przebadał sprzedawane w supermarketach i sklepach motoryzacyjne diody LED. Były one elementami bożonarodzeniowych dekoracji choinkowych i reflektorów samochodowych.


Według wyników badań opublikowanych w Environmental Science & Technology, w czerwonych lampkach choinkowych wykryto największą koncentrację składników niebezpiecznych dla zdrowia – poziom ołowiu przekroczył ośmiokrotnie dopuszczalny, zaś arsenu sześciokrotnie przekroczył normy amerykańskie. W białych diodach LED używanych w reflektorach samochodowych kilkakrotnie przekroczony został dopuszczalny poziom zawartości niklu. Z kolei w diodach zielonych zbyt wiele było związków miedzi.

Arsen i ołów w tak wysokiej koncentracji może przyczynić się do zachorowania na różne rodzaje nowotworów, uszkodzeń centralnego układu nerwowego, chorób nerek – w tym uremii i chronicznego zapalenia miedniczek nerkowych – oraz wszelkiego rodzaju alergii. Z kolei nikiel i miedź w ilościach znalezionych w diodach mogą spowodować ciężkie alergie, uszkodzenia płuc, wątroby i centralnego układu nerwowego.

Według badaczy, szkodliwe związki chemiczne znajdują się w każdej części diod, co dowodzi, że ryzyko związane z kontaktem z nimi występuje zarówno podczas produkcji, jak i użycia czy recyklingu. W przypadku zniszczenia w domu lampy z diodami LED naukowcy zalecają, podobnie jak w przypadku świetlówek rtęciowych starego typu, usunięcie odłamków w masce na twarzy i gumowych rękawiczkach. Jeśli lampa LED zniszczy się poza domem, jej resztki także należy zebrać w rękawiczkach.