USA: legalizacja rekreacyjnego zażywania marihuany wpływa na spadek jej zażywania

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 10:56

Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie stanowym w Montanie wynika, że zalegalizowanie tzw. rekreacyjnego używania marihuany przez niektóre stany USA, prowadzi do spadku liczby nastolatków, którzy sięgają po ten narkotyk.

USA: legalizacja rekreacyjnego zażywania marihuany wpływa na spadek jej zażywania
Dotychczas 33 stany USA zalegalizowały medyczne użycie marihuany, a 11 pozwalają zażywać ją także w tzw. celach rekreacyjnych - co do zasady prawo do tego mają osoby, które ukończyły 21 lat. Fot. archiwum

Autorzy badania przeanalizowali ankiety i badania dotyczące zachowań nastolatków i kwestii związanych z ich zdrowiem z lat 1993-2017, które zawierały m.in. pytania dotyczące sięgania po marihuanę. Pod uwagę wzięto odpowiedzi udzielone przez 1,4 mln uczniów liceów.

Z analizy danych wynika, że o ile legalizacja marihuany medycznej nie wpłynęła na odsetek nastolatków sięgających po marihuanę, o tyle legalizacja rekreacyjnego zażywania marihuany spowodowała, że odsetek ten spadł o niemal 10 proc. - czytamy w opisie wyników badania opublikowanych w "JAMA Pediatrics" - podaje Rzeczpospolita.

Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale uważa się, że jednym z powodów może być fakt, iż licencjonowana marihuana jest droższa od tej zakupionej u dilera.

Dotychczas 33 stany USA zalegalizowały medyczne użycie marihuany, a 11 pozwalają zażywać ją także w tzw. celach rekreacyjnych - co do zasady prawo do tego mają osoby, które ukończyły 21 lat.
Zdaniem autorów badań, to ważna publikacja dla tych, którzy ważą koszty i korzyści płynące z legalizacji (marihuany).

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum