USA: implant pozwoli odzyskać wzrok?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2019 13:41

Zespół badaczy z Baylor Collage of Medicine w Teksasie, współpracując z kalifornijską firmą Second Sight stworzył Orion, urządzenie, które może okazać się rewolucją dla osób pozbawionych wzroku. Już sześciu pacjentów otrzymało specjalne implanty, umożliwiające im częściowe przywrócenie wzroku.

USA: implant pozwoli odzyskać wzrok?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wynalazek, jako pierwszy na świecie całkowicie omija oczy czy nerw wzrokowy, a jednocześnie jest w stanie przesyłać obraz do niewidomego wprost do mózgu. Urządzenie składa się z dwóch głównych elementów: okularów, w których znajduje się kamera rejestrująca obraz, oraz implantu wszczepionego w korę mózgową z tyłu czaszki.

Sygnał obrazu z okularów trafia do mini komputera, który pacjent nosi na pasku (jest mniejszy niż przeciętny smartfon), tam obraz przetwarzany jest na impulsy elektryczne płynące do sześćdziesięciu elektrod znajdujących się w implancie, które oddziałują na odpowiednie obszary w mózgu - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Pierwsi pacjenci są już po zabiegach i u wszystkich sześciu zabieg przebiegł zgodnie z planem, niewidomi odzyskali wzrok - poinformowali badacze na stronie Bayor College of Medicine.

Czytaj: cyfrowa.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum