USA: dopuszczą manipulacje genetyczne na ludzkich zarodkach?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2014 08:36

Urząd ds. Żywności i Leków w USA zastanawia się nad dopuszczeniem manipulacji genetycznych na ludzkich zarodkach. Dzięki nim możliwe mają być narodziny dzieci... trójki rodziców.

Technika, dzięki której z materiału genetycznego ojca i dwóch matek wybiera się najlepsze elementy, żeby stworzyć jeden, zdrowy zarodek, wzbudza jednak ogromne kontrowersje - informuje Gazeta Wyborcza.

Manipulacji poddawane są mitochondria, które mają swoje własne DNA (mtDNA). Z jajeczka matki obciążonej wadą genetyczną usuwa się wadliwe mitochondria, a na ich miejsce wszczepiane są zdrowe, pochodzące od innej kobiety. Następnie tak ulepszoną komórkę jajową zapładnia się plemnikiem. Można też zrobić odwrotnie - najpierw zapłodnić wadliwe jajeczko, a dopiero potem podmienić mitochondria już w zarodku.

Wspomniana procedura była w USA dopuszczona pod koniec lat 90. W pionierskiej klinice leczenia bezpłodności Saint Barnabas Medical Center w Livingston w stanie New Jersey "wyprodukowano" z jej zastosowaniem 19 ludzkich zarodków. Urodziło się z nich 17 dzieci. Dwa płody zostały poddane aborcji ze względu na zespół Turnera, który u dziewczynek prowadzi m.in. do deformacji ciała.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum