USA: dokonali postępu w przywracaniu odczuwania dotyku sparaliżowanym?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2018 09:48

Naukowcy z California Institute of Technology sprawdzili, czy elektryczne pobudzanie kory czuciowej mózgu pozwoli na odczuwanie dotyku przez osobę sparaliżowaną.

W rejon kory czuciowej wszczepiono pacjentowi dwa małe zestawy elektrod Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W eksperymencie uczestniczył sparaliżowany od trzech lat pacjent, który nie tylko nie jest w stanie poruszać rękami, ale też ich nie czuje. W rejon kory czuciowej wszczepiono mu dwa małe zestawy elektrod, które za pomocą delikatnych impulsów elektrycznych miały symulować wrażenia czuciowe. Do tej pory tego typu eksperymenty dawały zwykle efekt dreszczy czy mrowienia - informuje rmf24.pl

Wydaje się, że tym razem udało się zasymulować bodźce bliższe naturalnym, w tym ściskanie, czy opukiwanie, a także wrażenie podnoszenia ręki.

Mężczyzna sparaliżowany od szyi w dół po uszkodzeniu rdzenia kręgowego przyznaje, że niektóre odczucia przypominają mu te sprzed wypadku.

Naukowcy liczą , że w trakcie dalszych badań uda im się opracować swoisty słownik bodźców wywołujących konkretne wrażenia. Byłby to wstęp do udoskonalenia protez w taki sposób, aby mogły one przekazywać pacjentowi konkretne, dobrze zdefiniowane bodźce czuciowe pochodzące od zamontowanych na nich czujników.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum