USA: czy przez bakterie niektórzy są otyli?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2009 13:00

Czy światowa eksplozja epidemii otyłości może być wywołana przez czynnik zakaźny? Takie pytania postawili naukowcy z Forsyth Institute, którzy po zbadaniu ponad 313 kobiet doszli do wniosku, że istnieje związek między nadwagą a obecnością w ślinie bakterii.

– Za otyłość odpowiada wiele wiele czynników, w tym również czynnik zapalny – uważa dr J. Max Goodson, który kierował zespołem badaczy. – Możliwe, że istnieją także inne, potencjalne i nieznane jeszcze przyczyny otyłości.

Naukowcy pobrali próbki śliny od 313 kobiet z nadwagą. Ich wskaźnik BMI (tzw. indeks masy ciała) wynosił między 27 a 32. Liczbę i gatunki bakterii obecne w ślinie kobiet porównano następnie z próbkami od 232 osób, które miały prawidłową wagę ciała. U kobiet otyłych zaobserwowano zmiany w przypadku siedmiu spośród 40 gatunków bakterii.

Co najciekawsze, u prawie wszystkich osób z nadwagą występowała duża liczba Selenomonas noxia . To bakteria odpowiedzialna m.in. za choroby przyzębia. Badacze uważają, że analiza próbek śliny może wcześniej zaalarmować o ryzyku otyłości. Prawdopodobnie obecność Selenomonas noxia jest również sygnałem związanym z innym chorobowym procesem, być może również odpowiedzialnym za pojawianie się zbędnych kilogramów. Naukowcy nie wiedzą jednak, czy obecność bakterii jest przyczyną czy skutkiem nadwagi wynikającym ze zmienionego metabolizmu.

Badania zespołu publikuje magazyn „Journal of Dental Research”. Jak poinformowali badacze z Forsyth Institute, konieczne jest powtórzenie badań i sprawdzenie, czy obserwacje były prawidłowe. Badania obejmą także dzieci, co pozwoli na sprawdzenie, czy i w jaki sposób infekcje jamy ustnej mogą wpływać na przyrost wagi. Wcześniej inny zespół naukowców ustalił, że za część przypadków otyłości odpowiada adenowirus 36 wywołujący również infekcje dróg oddechowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum