USA: antymagnetyczny rozrusznik serca, rewolucja nadchodzi?

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 13:08

Testowy system rozrusznikowy EnRhythm MRI

Badanie, sponsorowane przez Medtronic, Inc. potwierdza, że system ten może pomóc pacjentom z urządzeniami wszczepialnymi korzystać z udogodnień rezonansu magnetycznego, bardzo często używanego w diagnostyce chorób. Obecnie w USA nie ma firmy, której rozruszniki i kardiowertery-defibrylator zostały zatwierdzone i uważane za bezpieczny przy korzystaniu z rezonansu magnetycznego. Dostępny w Europie od zeszłej jesieni system EnRhythm MRI SureScan jest pierwszym i jedynym na świecie systemem rozrusznikowym zaprojektowanym oraz zatwierdzonym do użycia  przy badaniu rezonansem magnetycznym.
Obecnie, zgodnie z wytycznymi medycznymi w USA, pacjentom z wszczepionym rozrusznikiem lub kardiowerterem-defibrylatorem odradza się korzystanie z rezonansu magnetycznego.

Badania wykazały, że powszechnie używane rezonanse magnetyczne mogą zaburzyć lub wstrzymać terapię rozrusznikową.  Mogą  także niepotrzebnie wywołać ją, co jest potencjalnie niebezpieczne i zagraża życiu. Możliwe jest także uszkodzenie urządzenia bez względu na jego producenta.

Wyniki badań wykazały, że eksperymentalny system EnRhythm MRI SecureScan działa bez zakłóceń podczas oraz po badaniu rezonansem magnetycznym, pod warunkiem, że używany jest zgodnie z instrukcją. Dane nie wykazały żadnych powikłań, arytmii czy asystolii (zaniku aktywności elektrycznej serca) podczas badań rezonansem magnetycznym.

Prospektywne, randomizowane, kontrolowane badanie zostało przeprowadzone na 464 osobach  z wszczepionymi rozrusznikami w 41 centrach w USA, Kanadzie, Europie i Środkowym Wschodzie. Po wszczepieniu rozrusznika i elektrod, 258 pacjentów zostało losowo poddanych badaniu rezonansem magnetycznym, a 206 badaniu kontrolnemu. Wszyscy pacjenci zostali przebadani bezpośrednio przed i po zastosowaniu rezonansu oraz tydzień i miesiąc po badaniu. Nie było różnicy w działaniu rozrusznika w grupie poddanej badaniu rezonansem i w grupie kontrolnej.

Medtronic Inc., to światowy lider w zakresie technologii medycznych, produktów przeciwbólowych, terapii i produktów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum