UNICEF i zdrowe środowisko dla dzieci: Polska w tyle za "prymusami" w UE i OECD

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP01 czerwca 2022 06:30

Centrum Badawcze UNICEF-u – Innocenti we Florencji opracowało raport dotyczący zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska życia. Polska w tle za krajami wiodącymi prym.

UNICEF i zdrowe środowisko dla dzieci: Polska w tyle za "prymusami" w UE i OECD
Wpływ na rozwój dziecka, jego zdrowie i samopoczucie mają środowisko i zmiany klimatu. Fot. Adobestock
  • Na 39 badanych krajów UE i OECD Polska zajmuje 27. miejsce w ogólnym rankingu
  • Powstał raport UNICEF-u pt. "Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci"
  • Dane i wnioski opracowało Centrum Badawcze UNICEF-u Innocenti we Florencji

 Porównanie w trzech dziedzinach

W raporcie "Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci" UNICEF porównuje kraje Unii Europejskiej i OECD w trzech dziedzinach: świat dziecka (zanieczyszczenie powietrza, wody i zatrucie ołowiem), świat wokół dziecka (warunki mieszkaniowe, dostęp do terenów zielonych i bezpieczeństwo na drogach) i świat jako całość.

Raport pokazuje, jaki wpływ na rozwój dziecka, jego zdrowie i samopoczucie mają środowisko i zmiany klimatu. Według jego autorów wiele dzieci w bogatych krajach jest narażonych na skażenie chemikaliami, zatrucie ołowiem czy oddychanie skażonym powietrzem. UNICEF zawraca także uwagę, że "niezrównoważony poziom konsumpcji w krajach stosunkowo przyjaznych dzieciom ma ogromny wpływ na skażenie środowiska i zmiany klimatu, zagrażając dzieciom".

W ogólnym rankingu na 39 badanych krajów, Polska zajęła 27. miejsce, co plasuje ją w gronie państw mających złe warunki środowiskowe. Na czele są Hiszpania, Irlandia i Portugalia.

- Wszystkim trzem udało się zapewnić dobre warunki środowiskowe dla swoich najmłodszych obywateli, a jednocześnie wywierać niewielki lub średni wpływ na środowisko globalne - uważają autorzy raportu.

USA, Kostaryka i Rumunia na dole

Na dole ogólnego rankingu znalazły się Stany Zjednoczone, Kostaryka i Rumunia.

W związku z tym, że część państw nie spełniała wymaganych kryteriów zastosowanych w badaniach niektóre wskaźniki sprawdzano w mniejszej grupie krajów, inne zaś w większej. Przykładem poziom zanieczyszczenia powietrza, który analizowano w 43 państwach.

Według raportu UNICEF-u najczystsze powietrze mają Finlandia, Szwecja i Estonia. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają dzieci w Korei Południowej, Turcji, Chile i w Polsce, która zajęła 40. miejsce na 43 badane kraje.

Poziom ołowiu we krwi dzieci

UNICEF analizował także poziom ołowiu we krwi. W Polsce ok. 3,6 proc., czyli ponad 260 tys. dzieci, ma podwyższone to stężenie. Wynik ten plasuje nasz kraj na 29. miejscu w rankingu.

W przypadku zanieczyszczenia pestycydami Polska zajęła 42. miejsce. Gorzej jest tylko w Czechach. Z kolei w Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwie, Słowacji, Słowenii, Szwecji i na Malcie odsetek dzieci narażonych na działanie pestycydów wynosi zero - podał UNICEF.

Według organizacji - w Polsce więcej niż jedno na dziesięcioro dzieci ma kontakt z wilgocią lub pleśnią w domu.

- Są to główne czynniki ryzyka środowiskowego w miejscu zamieszkania, które przyczyniają się do infekcji górnych dróg oddechowych, astmy i zapalenia oskrzeli - ostrzega UNICEF. Według raportu w Turcji, na Węgrzech, Cyprze, w Portugalii, Islandii, Wielkiej Brytanii i na Łotwie narażone na wilgoć i pleśń jest więcej niż jedno dziecko na pięcioro. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum