×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

UMB: opracowali inteligentny system podawania leków na choroby błony śluzowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 grudnia 2019 13:00

Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode naukowczynie z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.

UMB: opracowali inteligentny system podawania leków na choroby błony śluzowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt Joanny Potaś i Jagody Tomaszuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wygrał w dwóch kategoriach konkursu "Technotalent" skierowanego do młodych innowatorów z polski północno-wschodniej, zorganizowanego w tym roku po raz szósty przez Fundację Technotalenty. Naukowczynie doceniono w kategorii Technika i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Projekt powstał we współpracy dwóch zakładów uczelni: Zakładu Farmacji Stosowanej oraz Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej. Jak mówiły wcześniej laureatki, jest wielu pacjentów z liszajem płaskim, którzy czekają na rozwiązanie tego problemu.

Jak powiedziała PAP Jagoda Tomaszuk (Zakład Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB), szacuje się, że około 2-3 proc. populacji choruje na liszaj płaski - jest to choroba śluzówkowo-skórna o wciąż niepoznanym pochodzeniu. - Brak uchwytnej przyczyny wystąpienia choroby sprawia, że leczenie jest trudne, nieprzewidywalne i często tylko objawowe - dodała.

Według niej dotąd stosowano metody farmakologiczne z wykorzystaniem leków steroidowych, które - jak podkreśliła Tomaszuk - powodują wystąpienie wielu działań niepożądanych. Dodała, że innym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, ale - jak mówiła - ze względu na rozległość i umiejscowienie zmian jest bardzo trudny.

Powiedziała, że ciekawą alternatywę dla wyżej wymienionych metod stanowi terapia fotodynamiczna. Wyjaśniła, że polega ona na wybiórczym zniszczeniu tkanek zmienionych chorobowo pod wpływem substancji fotouczulającej oraz promieniowania o odpowiedniej długości fali.

Stąd pomysł, by opracować inteligentny nośnik do dostarczania leku fotouczulającego dokładnie w chore miejsce właśnie z wykorzystaniem terapii fotodynamicznej, który mógłby utrzymać się w tym miejscu o wiele dłużej.

Joanna Potaś (Zakład Farmacji Stosowanej UMB) powiedziała PAP, chodzi o opracowanie nośnika polimerowego w oparciu o biodegradowalne związki pochodzenia naturalnego i mającego zdolność tworzenia żelu w miejscu podania. - Dążymy do stworzenia takiego preparatu, który z racji na przedłużone utrzymywanie się na błonie śluzowej jamy ustnej wyeliminuje konieczność wielokrotnych aplikacji leku, a dzięki działaniu ochronnemu, zmniejszy dolegliwości bólowe u pacjentów - dodała.

Obecnie trwa ocena różnych propozycji nośników, szczególnie - jak mówiła Potaś - pod kątem ich zdolności przylegania do błony śluzowej. - Przed nami ocena jakości nośników po wprowadzeniu do nich leku - powiedziała. Dodała, że na tym etapie badań grupą docelową są pacjenci Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB.

Ponieważ nośnik jest wciąż na etapie projektowym, trudno mówić o jego kosztach.

Sylwia Wieczeryńska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze