UKSW rozpoczęło projekt badawczy z siecią aptek. Pomoże pacjentom z hipercholesterolemią

Autor: oprac. KK • Źródło: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie14 stycznia 2023 14:34

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z aptekami Gemini rozpoczął pionierski program badawczy pilotażowej usługi Nowy Lek w hipercholesterolemii.

UKSW rozpoczęło projekt badawczy z siecią aptek. Pomoże pacjentom z hipercholesterolemią
Projekt ma pomóc pacjentom w zrozumieniu korzyści wynikających z przyjmowania statyn. Fot. Shutterstock
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poinformował o rozpoczęciu pionierskiego programu badawczego pilotażowej usługi Nowy Lek w hipercholesterolemii
  • Program realizowany jest we współpracy z aptekami działającymi pod marką Gemini
  • Program został opracowany zgodnie z założeniami listu intencyjnego podpisanego pomiędzy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a Gemini Polska

Nawet 50 proc. przepisywanych leków pacjenci nie stosują zgodnie z zaleceniami

Jak poinformowano w komunikacie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, celem programu badawczego pilotażowej usługi Nowy Lek w hipercholesterolemii jest "wypracowanie i optymalizacja innowacyjnej usługi farmaceutycznej Nowy Lek, wspierającej współpracę pomiędzy lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej a aptekami ogólnodostępnymi w Polsce". Założenia projektu wpisują się w raport Ministerstwa Zdrowia z 2021 r. dotyczący rozwoju branży farmaceutycznej na kolejne 5 lat (https://www.gov.pl/web/zdrowie/opieka-farmaceutyczna—raport). Autorzy dokumentu przedstawili szereg nowych usług farmaceutycznych, które mogą wesprzeć system ochrony zdrowia poprzez odciążenie lekarzy rodzinnych w kolejnych latach.

Na łamach komunikatu podkreślono, że "hipercholesterolemia stanowi poważne wyzwanie w dzisiejszych czasach". - Jedynie prawidłowe leczenie, monitorowanie stanu zdrowia i właściwa, kompleksowa opieka nad pacjentem mogą zminimalizować skutki występowania tego zaburzenia - zaznacza UKSW i podkreśla, jak ważnym elementem podtrzymania efektywności terapii w hipercholesterolemii jest edukacja pacjenta.

- Zgodnie z danymi około 30-50 proc. przepisanych leków nie jest stosowanych zgodnie z zaleceniami. Oznacza to, iż znaczna ilość leków nie jest optymalnie wykorzystana, a leczenie nie jest tak skuteczne, jak jest to oczekiwane - zauważono.

Usługa farmaceutyczna Nowy Lek

Usługa farmaceutyczna Nowy Lek jest wsparciem pacjenta w regularnym przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza po raz pierwszy. Przyjmowanie przepisanych środków jest następnie monitorowane przez farmaceutę do lekarza prowadzącego.

Zgodnie z założeniami projektu badawczego usługa Nowy Lek będzie poddana ewaluacji. Dzięki temu pacjenci zrozumieją korzyści wynikające z przyjmowania statyn oraz optymalnie wykorzystają działanie nowo przepisanego leku. Usługa skierowana jest do osób, które otrzymały pierwszą receptę na tę grupę leków.

Projekt zakłada również stworzenie wytycznych do realizacji kolejnej usługi o nazwie Nowy Lek oraz wskazówek, jak można poprawić umiejętności farmaceutów, by proaktywnie uczestniczyli w sprawach zdrowia pacjentów. Zaangażowanie farmaceutów znacząco wpłynie na poprawę współpracy z lekarzami rodzinnymi w zakresie opieki nad chorym. W projekcie zostaną również opracowane innowacyjne narzędzia komunikacji oraz rozwiązania systemowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze