UE finansuje prace nad precyzyjną diagnostyką raka piersi

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2010 21:52

Unia Europejska przeznaczyła 3,1 mln euro w ramach projektu HAMAM na opracowanie szybszej i dokładniejszej diagnostyki raka piersi.

Każdego roku w UE diagnozuje się 350 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii obrazowania, wczesne wykrywanie i precyzyjna diagnoza raka piersi nadal pozostają problemem. Wykonuje się niepotrzebne biopsje, a guzy często pozostają niewykryte, aż do momentu, gdy skuteczna terapia jest trudniejsza lub wręcz niemożliwa.

Dlatego Unia przeznaczyła specjalne fundusze na opracowanie lepszej i szybszej diagnostyki raka piersi. W ramach projektu HAMAM prowadzone są prace nad prototypem urządzenia, które umożliwia porównywanie obrazów uzyskanych następującymi metodami obrazowania: mammografią rentgenowską, tomosyntezą, obrazowaniem rezonansem magnetycznym, ultrasonografią 2D/3D oraz pozytonową mammografią emisyjną.

Prace nad projektem, które przewidziano na 3 lata, rozpoczęły się w 2008 r. W ramach projektu naukowcy, lekarze kliniczni oraz informatycy prowadzą prace nad jedną wspólną bazą danych, w której mają się znaleźć wszystkie dane dotyczące pacjentek.

Celem projektu jest opracowanie klinicznych narzędzi informatycznych, które umożliwią zintegrowanie danych uzyskanych w wyniku obrazowania z danymi liczbowymi, a następnie połączenie ich z indywidualnymi profilami ryzyka zachorowania na raka piersi, które oparte są na informacjach genetycznych i na historii zachorowań w rodzinie.

W skład komitetu doradczego ds. badań klinicznych działającego w ramach projektu wchodzą eksperci będący autorytetami w dziedzinie diagnostyki raka piersi z sześciu państw członkowskich UE (Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii) oraz z USA.

Testy kliniczne zostaną przeprowadzone w szpitalach w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum