PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 09-11-2017 15:25

U pacjentek z zespołem policystycznych jajników częstsze choroby psychiczne

Kobiety z zespołem policystycznych jajników (PCOS) mają podwyższone ryzyko różnych problemów psychicznych i dlatego powinny być rutynowo badane pod tym kątem - wskazują brytyjskie badania.

Fot. Steven Lilley/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Zespół naukowców z Neuroscience and Mental Health Research Institute na Cardiff University zaprezentował swoje wyniki podczas dorocznej konferencji brytyjskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, która odbywa się w dniach 6-8 listopada w Harrogate.

Zdaniem badaczy potwierdzają one wcześniejsze obserwacje, że PCOS - najczęstsze zaburzenie o podłożu hormonalnym u kobiet - może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne pacjentek. Dlatego ważne jest prowadzenie wśród tych pań regularnych badań kontrolnych pod kątem występowania chorób psychicznych.

Naukowcy pod kierunkiem dr. Aleda Reesa przeanalizowali dane medyczne zebrane wśród ponad 17 tys. kobiet, u których zdiagnozowano PCOS. Wyniki porównano z informacjami dotyczącymi kobiet bez tego schorzenia.

Okazało się, że u pacjentek z PCOS częściej diagnozowano chorobę psychiczną, w tym depresję, stany lękowe i chorobę dwubiegunową.

Co ważne, dzieci kobiet z zespołem policystycznych jajników częściej miały autyzm lub ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). 

Zespół policystycznych jajników (inaczej zespół wielotorbielowatych jajników) jest najczęstszym zaburzeniem o podłożu endokrynnym (hormonalnym) u kobiet w wieku rozrodczym. Stwierdza się go u ok. 15 proc. kobiet na całym świecie. Jest ważną przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl