U niektórych ludzi HIV i AIDS rozwijają się wolniej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 18:00

To za sprawą wysokiego poziomu białek - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".

U niektórych ludzi HIV i AIDS rozwijają się wolniej

Główny układ zgodności tkankowej (z ang. major histocompatibility complex – MHC), to zespół białek, odpowiedzialnych za prezentację antygenów limfocytom T. Wyróżnia się trzy klasy i kilka podtypów tych białek. Zostały odkryte jako pierwsze i najważniejsze białka decydujące o utrzymaniu się lub odrzuceniu przeszczepu, odpowiadające za zgodność tkanek dawcy i biorcy – stąd ich nazwa. Ludzkie MHC określane są mianem HLA (ang. human leukocyte antigens – ludzkie antygeny leukocytarne).

Według statystyk na świecie żyje około 40 milionów osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Pomimo, że powstało wiele antywirusowych lekarstw przedłużających życie osób zakażonych HIV, żadne z nich nie jest w stanie wyleczyć z choroby.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że wariant sekwencji leżącej obok genu HLA-A wpływa na poziom ekspresji mRNA dla HLA typu C oraz poziom RNA wirusa HIV.

W swojej najnowszej pracy Mary Carrington wraz z zespołem z Narodowego Instytutu Badań Raka w USA odkryli, że ta właśnie sekwencja wpływa również na poziom białka HLA-C. Ponadto, autorzy pracy wykazali, że u osób zakażonych wirusem HIV, które mają wysoki poziom HLA-C, AIDS rozwija się wolniej, a poziom wirusa jest przez organizm lepiej kontrolowany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum