U kobiet alzheimer rozwija się łatwiej z powodu innej budowy mózgu?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 14:05

Częstsze występowanie choroby Alzheimera i demencji u kobiet może wynikać z budowy ich mózgu - ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji Alzheimer's Association w Los Angeles.

U kobiet alzheimer rozwija się łatwiej z powodu innej budowy mózgu?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość osób żyjących z chorobą Alzheimera - najczęstszą przyczyną demencji - to kobiety. Dotychczas przypuszczano, że powodem jest to, iż kobiety po prostu żyją dłużej niż mężczyźni.

Posługując się techniką pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) naukowcy z Vanderbilt University Medical Center badali skany mózgu setek mężczyzn i kobiet (zarówno zdrowych, jak i z rozpoznaną łagodną demencją), analizując występowanie białka zwanego tau. Gromadzenie się białek tau i amyloidu w mózgu to jedna z charakterystycznych cech choroby Alzheimera. Kiedy tworzą one toksyczne, splątane grudki, powodują obumieranie komórek mózgowych.

Uzyskane wyniki sugerują, że kobiety mają lepszą łączność pomiędzy regionami, w których gromadzi się białko tau, co ma implikacje dla mózgu. Z powodu tej lepszej łączności mózg kobiet może być narażony na szybsze rozprzestrzenianie się tau - od neuronu do neuronu - i pogorszenie funkcji poznawczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze