PAP/Rynek Zdrowia | 07-09-2009 12:13

Trzy ludzkie geny powstały z odpadów?

Co najmniej trzy ludzkie geny powstały dzięki mutacji niekodujących, "odpadowych" fragmentów DNA - informuje "New Scientist".

Zwykle nowe geny powstają dzięki powieleniu istniejacych i powolnemu przyjmowaniu przez poszczególne kopie nowych funkcji. Tymczasem w przypadku genów CLLU1, C22orf45 i DNAH10OS doszło do mutacji w tych sekwencjach DNA, które wcześniej nie kodowały białek. Do niedawna takie mutacje uważano za niemożliwe.

Geny wyewoluowały po rozejściu się ewolucyjnych dróg ludzi i szympansów około sześciu milionów lat temu, dlatego należą do cech odróżniajacych nas od tych małp - właśnie porównując genomy człowieka, szympansa i makaka natrafiono na nowe geny.

Odkrywcami trzech nietypowych genów są Aoife McLysaght i David Knowles ze Smurfit Institute of Genetics przy Trinity College w Dublinie. Zastrzegają, że nowe geny nie muszą być nośnikiem istotnych cech odróżniających ludzi od małp - na razie nie wiadomo, jaką funkcję pełnią, choć kodowane przez nie białka znaleziono w próbkach krwi zdrowych osób. Sugeruje to, że mogą być do czegoś potrzebne.

Z odkryciem znaczenia genów będzie spory kłopot. Powszechnie stosowana metoda to tworzenie myszy pozbawionej jakiegoś genu i obserwowanie skutków. Problem w tym, że żadna mysz ani żadne zwierzę nie ma nowo odkrytych genów nie będzie zatem możliwości porównania.