XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Trwają prace nad mikrosondą do diagnostyki nowotworów piersi

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2018 15:48

Mikrosondę, która umożliwi wczesną diagnozę nowotworów piersi, opracowuje polska spółka.  Diagnostyka ma opierać się o pomiar receptora nabłonkowego czynnika wzrostu - HER2.

Mikrosonda umożliwiająca diagnostykę nowotworów piersi ma w sposób szczególny uwzględniać pomiar receptora nabłonkowego czynnika wzrostu - HER2. Fot. archiwum

Pracująca nad mikrosondą polska spółka SDS Optic ma już gotowy prototyp, teraz przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych.

Jak informują twórcy urządzenia, mikrosonda umożliwiająca diagnostykę nowotworów piersi ma w sposób szczególny uwzględniać pomiar receptora nabłonkowego czynnika wzrostu - HER2.

- Jest to marker nowotworowy wskazujący na pewien szczególny rodzaj raka piersi. Oznaczanie poziomu tego receptora jest bardzo ważne, ponieważ pozwala przewidzieć agresywność nowotworu, a dodatkowo umożliwia wprowadzenie skutecznej terapii celowanej, zwiększając szanse na wyleczenie zaznacza dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawczyni mikrosondy i dyrektor ds. naukowych w SDS Optic, cytowana w przesłanym PAP komunikacie.

Zasada działania sondy polega na wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cienkiej igły, dzięki której będzie można niemal natychmiast uzyskać informacje, czy HER2 jest pozytywny czy negatywny, oraz dokładnie ilościowo określić poziom jego stężenia.

- Dziś diagnoza nowotworu jest bardzo czasochłonna. To również skomplikowane i bolesne badanie dla pacjentek. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi kobiecie bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki - tłumaczy Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes zarządu SDS Optic.

Obecna wersja urządzenia jest w stanie wykrywać stężenia markerów w wymaganych medycznie zakresach. Dzięki sondzie nie będzie już potrzeby pobierania tkanek, a precyzyjny, liczbowy wynik badania lekarz i pacjentka otrzymają w kilkanaście minut.

Jak twierdzą wynalazcy urządzenia wykorzystanie technologii w diagnostyce nowotworów piersi "pozwoli w bardzo dużym stopniu zmniejszyć umieralność na nowotwór, nawet o 30 proc."

- Dzięki naszej mikrosondzie diagnoza jest obiektywna, pozbawiona ryzyka błędnej interpretacji wyniku przez człowieka, które to ryzyko występuje w innych metodach, a także znacznie szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia - wylicza dr hab. Magdalena Staniszewska.

Fundusz INNOventure zainwestował w SDS Optic 3 mln zł. Inwestycja pozwoli firmie m.in. na skalibrowanie jej urządzenia do potrzeb badań klinicznych.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum