Trwają pilotażowe testy rozwiązania polskiej spółki - te czujniki wykrywają wirusy i bakterie

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 13:15

Gdańsko-wrocławska firma SensDx prowadzi pilotażowe testy w czterech polskich klinikach, które umożliwią dopracowanie funkcjonalności urządzeń do wykrywania patogenów. Po Polsce, SensDx chce zdobyć Niemcy, Holandię, Francję, USA i kraje azjatyckie.

Trwają pilotażowe testy rozwiązania polskiej spółki  - te czujniki wykrywają wirusy i bakterie
Spółka opracowała czujniki pozwalające w kilka minut wykryć w próbce śliny lub moczu wirusy i bakterie Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

SensDx opracowała czujniki pozwalające w kilka minut wykryć w próbce śliny lub moczu wirusy i bakterie. Na razie uzyskała rejestrację CE dla użytku profesjonalnego testu diagnozującego obecność wirusa grypy - informuje Puls Biznesu.

W styczniu br. stacja informacyjna Euronews emitowała film o polskiej firmie. Jak przyznaje prezes SensDx Tomasz Gondek, po emisji materiału otrzymał z całego świata pytania ofertowe na ponad milion testów.

W roku 2019 spółka, w której 24,9 proc. ma Neuca, giełdowy dystrybutor farmaceutyków, planuje wyprodukowanie do tysiąca urządzeń, a następnie zwiększenie sprzedaży do kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Jednorazowe testy, które będą głównym źródłem przychodów, będą produkowane we Wrocławiu i Gdańsku.

SensDx pracuje też nad kolejnymi patogenami: bakteriami i wirusami wywołującymi anginę, katar czy krztusiec, a także wirusem Epsteina-Barr - czytamy w Pulsie Biznesu. Do końca roku planuje pierwsze testy patogenów diagnostyki moczu i wykrywania patogenów infekcji intymnych.

Firma opracowała również bezpłatną mapę ostrzegającą przed grypą, GrypAlert, która wykorzystuje dane z meldunków Państwowego Zakładu Higieny oraz algorytmy sztucznej inteligencji.

Więcej: pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum