Tropem bakterii, czyli jak można złapać przestępcę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2010 13:26

Ustalono, że szczepy mikroorganizmów na naszych dłoniach są niepowtarzalne. Na ich podstawie "portret bakteriologiczny" w przyszłości pomoże tropić przestępców.

– Każdy z nas w trakcie codziennych zajęć pozostawia po sobie unikatowy ślad bakterii. Chociaż projekt znajduje się dopiero w początkowej fazie realizacji, uważamy, że opracowywana metodologia określania szczepów bakterii na rękach stanie się nieocenionym, nowym środkiem analizy kryminalistycznej – stwierdził Noy Fayerer, naukowiec z Colorado University, w najnowszej publikacji Narodowej Akademii Nauk USA.

W trakcie jednego z doświadczeń bakteriologiczny „odcisk” został zdjęty z komputerowej myszki, z której nie korzystano przez 12 godzin, a także z rąk osoby pracującej zazwyczaj przy tym komputerze oraz 270 innych osób. Rezultaty analizy porównawczej umożliwiły wykrycie właściciela myszki.

Naukowiec zaznacza, że bakteriologiczny „ślad” pozostaje też na powierzchniach tkanin.

Badania wykazały, że u dwóch różnych osób zbieżnych jest tylko 13 proc. mikroorganizmów na dłoniach. Zdołano także ustalić, że szczepy bakterii dość szybko odbudowują się po myciu rąk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum