PAP/Rynek Zdrowia | 03-04-2017 09:19

Trauma z dzieciństwa przyspiesza dojrzewanie

Dziewczynki, które w okresie dzieciństwa były molestowane seksualnie, osiągają dojrzałość płciową wcześniej, niż inne dzieci - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Pensylwania (USA).

Wczesne dojrzewanie uznawane jest za jeden z czynników prowadzących do depresji Fot. Archiwum

Wiadomo, że trudne przeżycia z dzieciństwa mogą wywierać duży wpływ na rozwój psychiczny. Teraz okazuje się, że mogą także wpływać na rozwój fizyczny, w tym na przebieg procesu dojrzewania. Amerykańscy badacze wykazali, że wykorzystywane seksualnie dziewczynki zaczynają pokwitać około 8 do 12 miesięcy wcześniej niż ich rówieśniczki bez historii tego typu nadużyć. Winę za to ponosi stres.

- Chociaż rok różnicy wydaje się mało znaczący na tle całego życia, przyspieszone dojrzewanie może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, na przykład problemami behawioralnymi i psychicznymi, a także z nowotworami układu rozrodczego - komentuje współautorka badania, prof. Jennie Noll.

Naukowcy podkreślają, że procesy dojrzewania płciowego i psychicznego powinny iść w parze - po to, by dziecko potrafiło poradzić sobie ze zmianami pojawiającymi się w jego organizmie oraz ich następstwami.

- Kiedy dojrzewanie fizyczne wyprzedza rozwój psychospołeczny, mamy do czynienia z niedostosowaniem - wyjaśnia prof. Noll.

Opierając się na skali Tannera pozwalającej określić stadium dojrzałości płciowej, badacze obserwowali rozwój 84 dziewczynek z historią nadużyć seksualnych i 89 dziewczynek bez takich doświadczeń od momentu dzieciństwa do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej.

- Ustaliliśmy, że młode kobiety z historią nadużyć seksualnych przechodziły do kolejnych stadiów dojrzewania prawie rok szybciej niż pozostałe dziewczyny - wskazuje prof. Noll.

- Ze względu na dłuższą ekspozycję na działanie estrogenów, przedwczesne dojrzewanie wiąże się z większym ryzykiem raka piersi i jajników. W dodatku wczesne dojrzewanie uznawane jest za jeden z czynników prowadzących do depresji, nadużywania różnych substancji oraz podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych, które mogą zakończyć się niechcianą ciążą - dodaje badaczka.