Transseksualna kobieta karmiła piersią. To pierwszy taki przypadek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 13:18

Amerykańscy naukowcy podali na łamach czasopisma medycznego "Transgender Health", że transseksualna kobieta była w stanie karmić piersią. To pierwszy w historii udokumentowany taki przypadek. Sprawę opisał także "The Washington Post".

Transseksualna kobieta karmiła piersią. To pierwszy taki przypadek. Fot. Myllissa/Flickr (CC BY-SA 2.0)

W piśmie medycznym czytamy, że sprawa dotyczyła 30-letniej transseksualnej kobiety. Zgłosiła się ona do kliniki Transseksualnej Medycyny i Chirurgii w Nowym Jorku, z prośbą o poddanie jej procedurom medycznym, które umożliwiłyby jej karmienie piersią noworodka. Jej partnerka była w ciąży. Nie chciała jednak po urodzeniu karmić dziecka własnym mlekiem.

Transseksualna kobieta nie przeszła operacji zmiany płci, co oznacza m.in., że nie powiększano jej piersi. Pacjentka od kilku lat stosowała jedynie terapię hormonalną.

Lekarze podali jej hormony, które miały naśladować etap hormonalny ciąży i pobudzić produkcję mleka. Z czasem piersi kobiety zaczęły produkować ok. 230 ml dziennie. Pacjentka karmiła dziecko przez pierwsze sześć tygodni - było to jego jedyne źródło pokarmu.

Pediatra, który badał niemowlę przez pierwsze sześć tygodni, ocenił, że jego "rozwój, karmienie i praca jelit były prawidłowe".

Naukowcy uznali, że potrzebne jest dalsze badanie w celu określenia optymalnego sposobu leczenia kobiet transseksualnych, które chcą karmić piersią.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum