TVN24/Rynek Zdrowia | 05-11-2011 10:50

Transplantologia: plastikowe organy jak części zamienne?

Wytwarzane w laboratoriach ze specjalnego plastiku sztuczne nosy i uszy można wszczepiać ludziom. Mają pomóc odzyskać sprawność tym, którzy z różnych powodów nie mają węchu lub słuchu. Inżynierowie z Londynu produkują już także m.in. małżowiny uszne czy tchawice.

Sztuczne organy zbudowane są ze specjalnego plastiku, który zawiera mikroskopijne pory. To w tych miejscach niewidocznych gołym okiem, osiadają komórki macierzyste i mnożą się, dzięki czemu organizm nie odrzuca ciała obcego i przeszczep się przyjmuje.

Naukowcy od wielu lat na różne sposoby próbują wykorzystać podobne technologie. Lekarze podjęli się na przykład przeszczepienia tchawicy, pochodzącej od zmarłego dawcy. 

Z organu usunięto komórki dawcy, pozostawiając jedynie jego szkielet. Potem zaczęto na nim namnażać komórki kobiety, która była biorcą. Tak przygotowany organ posłużył lekarzom do wymiany lewego oskrzela. W podobny sposób udało się wyhodować pęcherz moczowy, serce, a nawet wątrobę, jednak do tej pory jedynie zwierzęce.

Laboratorium profesora Alexa Seifailiana z Londynu poszło jeszcze dalej. Przeszczepia się tu sztuczne, plastikowe szkielety nosa lub ucha. Zdaniem prof. Seifailiana jesteśmy coraz bliżej wyhodowania serca lub wątroby. Gorzej jest z bardziej skomplikowanymi organami, takimi jak np. płuca.
 
Więcej: http://www.tvn24.pl/