Tracisz zęby? To może przyczynić się do demencji. Naukowcy: ryzyko wzrasta z każdym utraconym zębem

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP09 lipca 2021 09:30

Utrata zębów może przyczynić się do demencji. Ryzyko wzrasta z każdym kolejnym utraconym zębem - piszą amerykańscy naukowcy. Ochronę może zapewnić właściwy rodzaj protezy.

Tracisz zęby? To może przyczynić się do demencji. Naukowcy: ryzyko wzrasta z każdym utraconym zębem
Tracisz zęby? To może przyczynić się do demencji/Fot. Shutterstock
  • Utrata zębów może przyczyniać się do demencji - nawet jeśli nie jest całkowita - ostrzegają amerykańscy naukowcy. 
  • Ryzyko wzrasta w miarę wypadania kolejnych zębów. Każdy utracony ząb oznacza wzrost ryzyka ubytków zdolności poznawczych o 1,4 proc. i rozwoju demencji o 1,1 proc.
  • Co ma wspólnego stan uzębienia oraz demencja? Badacze wskazują kilka zasadniczych związków

Badacze doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu analizy dostępnych prac naukowych, które objęły w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób.

- Biorąc pod uwagę przytłaczającą roczną liczbę nowych przypadków choroby Alzheimera i demencji oraz możliwości poprawy zdrowia w ciągu całego życia, ważne jest, aby spróbować lepiej zrozumieć powiązania między stanem jamy ustnej a ubytkami poznawczymi - mówi prof. Bei Wu, autorka publikacji.

Naukowcy przytaczają dane, według których nawet w USA ok. 1/6 osób od 65. roku życia utraciła już wszystkie zęby.

Utrata zębów a demencja. Skąd ten związek?

Co ma wspólnego utrata zębów z demencją? Specjaliści podają kilka możliwych przyczyn zauważonej korelacji. Wymieniają problemy z gryzieniem pokarmu, co może prowadzić do niedożywienia i związanych z nim zmian w mózgu.

Rosnąca liczba prac naukowych wskazuje również na znaczenie stanów zapalnych dziąseł.

Co więcej, utrata zębów może odzwierciedlać trwające całe życie kłopoty społeczno-ekonomiczne, które nie są bez znaczenia, jeśli chodzi o zdolności poznawcze.

Jednak w najnowszej analizie związek między ubytkami w uzębieniu i ryzykiem demencji utrzymywał się nawet po uwzględnieniu różnego typu czynników. Okazało się przy tym, że im więcej zębów brakuje, tym zagrożenie demencją jest wyższe.

Zdrowie jamy ustnej to ochrona zdolności poznawczych

Każdy dodatkowy utracony ząb oznacza wzrost ryzyka ubytków zdolności poznawczych o 1,4 proc. i rozwoju demencji o 1,1 proc.

- Ta zależna od dawki korelacja między liczbą brakujących zębów i ryzykiem spadku funkcji kognitywnych znacząco wzmacnia dowody na powiązania między utratą zębów a upośledzeniem możliwości intelektualnych. Dostarcza przy tym dowodów na to, że utrata zębów może pomóc w przewidywaniu spadku zdolności poznawczych - podkreśla Xiang Qi, współautor badania.

- Nasze wyniki podkreślają wagę utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej i jego znaczenie dla zachowania możliwości intelektualnych - dodaje.

Dobra wiadomość jest taka, że według badania, u osób, które utraciły zęby, ale korzystają z protez, dodatkowe zagrożenie problemami z intelektem niemal zanika.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/nyu-tla063021.php

https://www.jamda.com/article/S1525-8610(21)00473-4/fulltext

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum