PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia | 22-06-2019 19:01

To nie depresja, lecz leki antydepresyjne obniżają poziom empatii

To nie sama depresja, lecz leki przeciwdepresyjne przyczyniają się do obniżenia poziomu empatii, a zwłaszcza wrażliwości na cudzy ból - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Translational Psychiatry”.

Fot. Fotolia

Do tej pory sądzono, że za obniżenie poziomu empatii - zdolności do rozpoznawania, rozumienia i współodczuwania cudzych emocji - odpowiada zachorowanie na depresję. Badania prowadzono jednak prawie wyłącznie na osobach leczonych farmakologicznie.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria) wykazali, że to właśnie leki przeciwdepresyjne stosowane w kuracji zaburzeń nastroju mogą prowadzić do zaniku empatycznych odruchów.

Badacze pokazywali pacjentom cierpiącym na depresję (lecz niezażywającym leków), filmy prezentujące osoby poddawane bolesnym procedurom medycznym. W tym czasie mierzyli aktywność mózgu uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego oraz prosili ich o ocenę własnego poziomu empatii.

Trzy miesiące później, gdy pacjenci przyjmowali już leki przeciwdepresyjne - głównie selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) - specjaliści powtórzyli badanie. Wyniki porównali z rezultatami uzyskanymi przez grupę kontrolną.

Okazało się, że na początku wrażliwość na cudzy ból nie różniła się zbytnio u pacjentów z depresją i osób z grupy kontrolnej. Jednak u pacjentów z depresją przyjmujących antydepresanty poziom wrażliwości znacząco spadał. Nie dość, że sami badani gorzej oceniali swoje wskaźniki empatii, to jeszcze w ich mózgach malała aktywność rejonów powiązanych wcześniej ze zdolnością do współodczuwania.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl