To badanie umożliwi wczesne wykrycie choroby Alzheimera?

Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2014 13:11

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że zmierzenie poziomu 10 tłuszczów we krwi z 90 proc. dokładnością pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy badany zapadnie na chorobę Alzheimera w ciągu kolejnych trzech lat.

Jak na łamach Nature Medicine wyjaśniają autorzy badań, test trafi obecnie do badań klinicznych. Jeśli rezultaty potwierdzą się, byłby to wielki krok naprzód w diagnostyce tego schorzenia - informuje Polskie Radio.

Choroba atakuje mózg na długo wcześniej zanim pojawią się pierwsze symptomy. Leczenie w pełni rozwiniętego Alzheimera nie przynosi natomiast dużych efektów. Dlatego lekarze od lat czekają na test, który wykryje problem odpowiednio wcześnie.

Uczeni z Georgetown University na przestrzeni 5 lat badali próbki krwi 525 osób w wieku powyżej 70 lat. Następnie pod lupę wzięli 53 spośród badanych pacjentów, którzy zapadli na chorobę Alzheimera i porównali ich wyniki z 53 osobami w dobrym stanie zdrowia. Okazało się, że krew poszczególnych grup różni się poziomem 10 tłuszczów, związki te mogą zatem stanowić marker, który ostrzeże o zbliżającej się chorobie.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum