Tłuste ryby w diecie ciężarnych obniżają ryzyko astmy u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2016 08:43

Zespół pod kierunkiem prof. Philipa Caldera z University of Southampton zaprezentował wyniki badań podczas Kongresu Biologii Eksperymentalnej, który w dniach 2-6 kwietnia odbywał się w San Diego w USA.

Mięso łososia i innych tłustych ryb morskich zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 Fot. Archiwum

Jak oceniają autorzy pracy, ma to związek z zawartością w mięsie łososia i innych tłustych ryb morskich kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki, a następnie dziecka, po jego przyjściu na świat.

Badaniem objęto dwie grupy ciężarnych - w jednej kobiety jadły od 19 tygodnia ciąży porcję łososia dwa razy w tygodniu, natomiast kobiety z grupy kontrolnej nie spożywały tej ryby. Dzieci wszystkich uczestniczek przeszły testy na alergię po ukończeniu sześciu miesięcy oraz pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia.

Prof. Calder, który omawiał wstępne wyniki badania w San Diego, zaznaczył, że u półrocznych dzieci odsetek występowania alergii nie różnił się w obu grupach. Jednak w okresie pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dzieci kobiet, które jadły łososia podczas ciąży,miały  rzadziej zdiagnozowaną astmę.

Zdaniem naukowców wyniki te potwierdzają, że sposób żywienia dziecka jeszcze w łonie matki może mieć dalekosiężny wpływ na jego zdrowie.

Prof. Calder od wielu lat prowadzi badania nad zależnością pomiędzy składnikami diety a zdrowiem i ryzykiem wielu chorób, jak choroby autoagresywne i alergiczne. Jego zainteresowania dotyczą m.in. metabolizmu i działania kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza ich wpływu na funkcjonowanie układu odporności, procesy zapalne w organizmie oraz na układ sercowo-naczyniowy i metabolizm.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum