Tłusta dieta źle działa na mózg - mamy ochotę jeść więcej niż zwykle

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2019 14:50

Niezdrowe jedzenie w krótkim czasie wywołuje stany zapalne w strukturze mózgu zwanej podwzgórzem. To z kolei jeszcze bardziej zwiększa apetyt. O tym mechanizmie informuje zespół badaczy z Yale University (USA).

Tłusta dieta źle działa na mózg - mamy ochotę jeść więcej niż zwykle
Niezdrowe jedzenie w krótkim czasie wywołuje stany zapalne w strukturze mózgu zwanej podwzgórzem Fot. Archiwum

W badaniach na myszach karmionych według różnych diet, naukowcy odkryli, że duże ilości tłuszczu wywołują stany zapalne podwzgórza. Ta część mózgu odpowiada m.in. za kontrolę metabolizmu.

U zwierząt karmionych w taki sposób, do stanów zapalnych dochodziło już w ciągu trzech dni od zmiany diety na gorszą, czyli dużo wcześniej niż pojawiała się u nich nadwaga.

- Zaintrygował nas fakt, że te szybkie reakcje pojawiały się jeszcze przed zmianami w masie ciała. Chcieliśmy więc zrozumieć leżące u ich podstaw komórkowe mechanizmy - opowiada kierująca eksperymentami prof. Sabrina Diano.

Po dokładniejszych badaniach, naukowcy zauważyli niekorzystne zmiany w komórkach mikrogleju, które chronią neurony i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego środowiska ich życia. Między innymi regulują właśnie stany zapalne.

Reakcje te, jak się okazało, wynikały ze zmian w mitochondriach - strukturach, które wytwarzają niezbędną komórkom energię. U zwierząt spożywających duże ilości tłuszczu, mitochondria komórek mikrogleju były mniejsze.

Tak zmienione komórki oddziaływały z kolei na neurony w sposób, który skłaniał zwierzęta do zjadania jeszcze większych porcji.

- Istnieją w mózgu specyficzne mechanizmy, które aktywują się przy ekspozycji na pewne pokarmy. To mechanizm, który może być istotny z punktu widzenia ewolucji, jednak przy stałym dostępie do pokarmu bogatego w tłuszcz i węglowodany jest on destrukcyjny - podkreśla prof. Diano.

Jej zespół poszukuje też powiązań aktywacji mikrogleju z różnymi zaburzeniami, w tym z chorobą Alzheimera, na którą częściej zapadają właśnie osoby z otyłością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum