The Lancet: test krwi ujawni chorobę Creutzfeldta-Jakoba?

Autor: The Lancet/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2011 17:19

Prototypowy test krwi opracowany przez brytyjskich naukowców daje nadzieje na szybki i łatwy sposób badania dużych populacji w kierunku vCJD.

The Lancet: test krwi ujawni chorobę Creutzfeldta-Jakoba?

Swoje odkrycie naukowcy opublikowali w prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet, wskazując, że opracowany przez nich test daje nadzieję na wczesne i stosunkowo łatwe wykrywanie wariantu choroby Creutzfeldta-Jakoba (vCJD).

Opracowany przez brytyjskich naukowców test krwi ma wysoką 71-procentową skuteczność. Ponieważ nie budzące wątpliwości rozpoznanie wariantu choroby Creutzfeldta-Jakoba jest trudne, odkrycie ma potencjalnie duże znaczenie. 

Badacze podkreślają, że nie jest znana liczba osób zarażonych vCJD, a to stwarza niebezpieczeństwo niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby przez transfuzje krwi, przeszczepienia czy używanie zakażonych prionami instrumentów medycznych. 

Naukowcy przyznają, że zanim odkrycie zostanie przetestowane i sprawdzone, a szeroko zakrojone badania dużych populacji w kierunku vCJD staną sie możliwe, konieczne są dalsze badania. 

Więcej: The Lancet

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum