Testosteron nie mniej ważny u kobiet

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 września 2009 12:55

Jest synonimem męskości, ale odgrywa też ważną rolę w kobiecym organizmie. Testosteron wpływa na karierę, libido i wagę. Młode kobiety mają go nawet 20-krotnie mniej niż mężczyźni w tym samym wieku. Mimo to testosteron reguluje wiele sfer ich życia.

Testosteron nie mniej ważny u kobiet
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jego nadmiar może wpływać nie tylko na wygląd, ale i zachowanie. O tym jak bardzo świadczy coraz większa liczba naukowych opracowań. Wysoki poziom testosteronu wiąże się u kobiet z wyborem zawodu, w który wpisane jest ryzyko – ustalił zespół uczonych z kilku uczelni w Chicago, o czym doniosło „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Podobnej zależności nie zauważyli oni u mężczyzn. W swoich badaniach wzięli pod lupę 500 studentów i studentek MBA (podyplomowe magisterskie studia menedżerskie) z University of Chicago Booth School of Business. Na podstawie pobranej od nich śliny ustalono, jaki mają poziom testosteronu. Następnie uczeni poddali uczestników serii eksperymentów: gier, w których można było wygrać bądź przegrać jakąś sumę pieniędzy.

Studentki o wyższym poziomie tego hormonu częściej stawiały wszystko na jedną kartę, dzięki czemu mogły wygrać większą kwotę, ale i stracić posiadane pieniądze, rzadziej natomiast decydowały się na niższą sumę gwarantowaną.

– Kobiety generalnie mają większą niechęć niż mężczyźni do podejmowania ryzykownych zachowań dotyczących finansów. Wśród badanych przez nas osób 36 proc. studentek było zatrudnionych na stanowisku, w które wpisane było ryzyko (np. zajmowało się bankowością inwestycyjną). Podczas gdy w przypadku studentów 57 proc - mówi Paola Sapienza z Northwestern University, jedna z badaczek.

Kobiety z wyższym poziomem testosteronu mają nie tylko szanse na wykonywanie zawodu podnoszącego poziom adrenaliny, ale i na związek z mężczyzną pozbawionym – przynajmniej w wyglądzie – cech zniewieściałych. Z prawdziwe męskim facetem. Dowodów na to dostarczyły badania przeprowadzone przez naukowców z University of Aberdeen.

Ich uczestnicy – przebadani uprzednio pod kątem poziomu testosteronu – mieli za zadanie wybrać spośród zaprezentowanych im ludzkich twarzy te, które podobają się im najbardziej. Okazało się, że panowie o prawdziwie męskich atrybutach (tj. kwadratowa szczęka) są w typie kobiet bogatych w testosteron.

Hormon ten może być pomocny w leczeniu występujących u kobiet zaburzeń libido. Szczególnie u tych, które przeszły menopauzę. W badaniach, które tego dowiodły, uczestniczyło aż 800 pań z 65 państw świata, a ich efekty opublikowano w „New England Journal of Medicine”. Testosteron był im aplikowany z pomocą plastra. Terapia przynosiła rezultaty w przypadku kobiet, które nie stosowały innych hormonów.

Zwiększając popęd seksualny, testosteron może zwiększać coś jeszcze: wagę ciała. Świadczą o tym badania uczonych z Rush University Medical Center. Dotyczyły kobiet w trakcie menopauzy, której często towarzyszy gromadzenie się tłuszczyku na brzuchu. Przez lata uważano, że za zmiany, jakie zachodzą u kobiet w okresie przekwitania, odpowiada spadek poziomu estrogenu.

– Nasze badania dowodzą, że prawdziwą przyczyną są zmiany w gospodarce hormonalnej, przede wszystkim wzrost poziomu aktywnego testosteronu – mówi dr Imke Janssen, autor projektu. Rok wcześniej ten sam zespół wykazał, że jego nadmiar podczas menopauzy zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum