Test krwi w 10 minut rozpozna urazowe uszkodzenie mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 08:42

Nowy test pozwala w ciągu 10 minut rozpoznać urazowe uszkodzenie mózgu na podstawie badania pojedynczej kropli krwi - informuje pismo PLOS ONE.

Do badania wystarczy kropla krwi Fot. Archiwum

Upadek ze schodów, wypadek komunikacyjny, zderzenie z drzewem na trasie narciarskiej - podobnym urazom często towarzyszą objawy takie jak niewyraźne widzenie, wymioty, utrata przytomności lub pamięci przez około 30 minut. Co roku tylko w Europie trzy miliony ludzi przyjmowane są do szpitali z podejrzeniem urazowego uszkodzenia mózgu (mTBI).

Obecnie jedyną wiarygodną metodą diagnostyczną jest tomografia komputerowa, dostępna tylko w niektórych szpitalach. To metoda kosztowna i narażająca pacjentów na promieniowanie rentgenowskie, a u 90 proc. poddanych badaniu tomografia niczego niepokojącego nie wykazuje.

Naukowcy z Université de Geneve (UNIGE) we współpracy ze szpitalami w Barcelonie, Madrycie i Sewilli opracowali test, TBIcheck, który analizując poziom typowych dla urazu mózgu białek w pojedynczej kropli krwi, pozwala zdiagnozować możliwość lekkiego urazowego uszkodzenia mózgu. Chodzi o białka, które uwalniają się z uszkodzonych komórek mózgowych, zwłaszcza H-FABP. Poziom H-FABP powyżej 2,5 nanograma na mililitr krwi wskazuje na uszkodzenie mózgu.

Badanie przypomina nieco test ciążowy - jeśli w odpowiednim miejscu testu pojawi się kreska, pacjent powinien trafić do szpitala na tomografię. Jeśli wynik nie wydaje się jednoznaczny, można skorzystać z małego (5 cm średnicy) urządzenia Cube Reader, które wyświetla słowo "pozytywny" lub "negatywny" i przesyła wynik poprzez bluetooth na telefon lekarza. Pacjenci z ujemnym wynikiem mogą wracać do domu, nie tracąc czasu, nie obciążając kosztami szpitala i nie zajmując innym chorym miejsca w kolejce do tomografii.

Dalsze badania tego samego zespołu mają na celu opracowanie testów pozwalających wykryć także udar czy tętniaka mózgu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum