Terapia w ADHD: nagroda za dobre zachowanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2010 15:45

Mózgi dzieci z ADHD reagują tak samo na natychmiastowe zachęty, jak na leki - twierdzą naukowcy.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Nottingham zmierzyła aktywność mózgów dzieci grających w grę, którym zaoferowano dodatkowe punkty za mniej impulsywne zachowanie. Ich odkrycie, opublikowane w „Biological Psychiatry“, może oznaczać możliwość zmniejszenia dawkowania leków w ciężkich przypadkach. Jednocześnie jednak ostrzegają rodziców i nauczycieli, że aby osiągnąć pożądane efekty, często potrzebna jest ciężka praca.

Szacuje się, że blisko 5 procent brytyjskich dzieci cierpi na pewną formę zaburzenia ADHD. Mogą one prowadzić do wielu problemów takich jak: impulsywne zachowania, rozdrażnienia, słaba koncentracja, co wpływa na naukę i rozwój społeczny dziecka.

W ciężkich przypadkach pomaga przyjmowanie leków działających na część mózgu odpowiedzialną za koncentrację i zachowanie. Ponadto często prosi się rodziców o ukierunkowywanie działań dziecka poprzez nagradzanie pozytywnych zachowań i uświadamianie o konsekwencjach, kiedy dziecko zachowuje się źle.

Wyniki badań wskazują, że w przeciwieństwie do dzieci, które nie cierpią na dane schorzenie, takie nagradzanie i karanie przynosi efekty tylko wykonane od razu, a nie później w ciągu dnia lub tygodnia.

Zespół z Nottingham opracował grę komputerową, w której dzieci musiały „złapać“ kosmitów w jednym kolorze, przy jednoczesnym unikaniu obcych w innym kolorze. Grę zaprojektowano tak, aby zbadać zdolność dzieci w opieraniu się chęci schwytania złego kosmity.

W jednym wariancie gry 5-krotnie pomnożono liczbę punktów za złapanie dobrego kosmity, a karano za złapanie złego. Mózg był w tym czasie monitorowany przez elektroencefalogram. Okazało się, że zachęta pomogła w osiągnięciu lepszych wyników, jednak nie w takim stopniu, jak normalne dawki Ritalinu.

Profesor Chris Hollis, który kierował badaniami powiedział, że połączenie leków i zachęty daje lepsze rezultaty, a to może oznaczać, że dzieci z ADHD będą mogły przyjmować mniejsze dawki leku. Przyznał jednak, że terapia zachowań nie zawsze będzie mogła być praktycznie wykorzystana.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum