Terapia magnetyczna łagodzi objawy wstrząśnienia mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2019 15:56

Nowy rodzaj stymulacji magnetycznej pozwala się pozbyć objawów wstrząśnienia mózgu, takich jak zaburzenia równowagi - informuje "Journal of Neurotrauma".

Terapia magnetyczna łagodzi objawy wstrząśnienia mózgu
Badania przeprowadzone zostały na myszach ze wstrząśnieniem mózgu. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Wstrząśnienie mózgu, inaczej łagodne urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) to chwilowe zaburzenie funkcjonowania mózgu bez zmian w jego strukturze. Przyczyną może być zarówno bezpośredni uraz głowy (częsty na przykład u narciarzy, bokserów czy piłkarzy), upadek, ale także gwałtowne przyspieszenie i zwolnienie ruchów głowy - jak przy typowym wypadku samochodowym. Zaliczane jest do lekkich urazów mózgu, a jego skutki są zwykle przemijające, chociaż mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Typowemu wstrząśnieniu mózgu towarzyszy utrata przytomności (nie zawsze) oraz zaburzenia pamięci, dotyczące zarówno okresu przed urazem, jak i po urazie. Inne objawy to bóle i zawroty głowy, poczucie oszołomienia, pogorszenie koncentracji, nadwrażliwość na hałas i światło, zmniejszona sprawność.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 10 milionów osób rocznie cierpi na urazowe uszkodzenie mózgu (TBI). Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na niekorzystne skutki urazów głowy, ponieważ ich mózgi wciąż się rozwijają.

Jak wykazali naukowcy z University of Saskatchewan, stymulacja magnetyczna pozwala złagodzić objawy wstrząśnienia mózgu takie jak utrata równowagi, poczucie oszołomienia, zaburzenia snu i pogorszenie zdolności do chodzenia prosto. Także regulujące ich rytm snu i czuwania zegary biologiczne działały prawidłowo. W grupie kontrolnej niepoddanej terapii objawy utrzymywały się.

Okazało się także, że po stymulacji magnetycznej o niskiej częstotliwości został przywrócony normalny poziom białek ważnych dla ochrony mózgu przed różnymi schorzeniami neurologicznymi, związanymi ze stanem zapalnym.

Badania przeprowadzone zostały na myszach ze wstrząśnieniem mózgu. Dzięki codziennej, trwającej 20 minut stymulacji magnetycznej o niskiej częstotliwości przy wykorzystaniu urządzenia podobnego do laptopa poprawiła się zdolność gryzoni do chodzenia po linii prostej, poruszania się po labiryncie, biegania w kołowrotku i wykonywania testów poznawczych.

Jak podkreślają autorzy badań, wstrząśnienie mózgu to problem często spotykany w całej populacji zarówno u często ulegających urazom dzieci, jak i osób starszych, a magnetoterapia jest działaniem skutecznym, łatwym do zastosowania, tanim i nieinwazyjnym.

W kolejnych etapach programu badawczego naukowcy planują przeprowadzenie długoterminowych testów na gryzoniach, a następnie na ludziach.

PAP - Paweł Wernicki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum