Terapia genowa nadzieją daltonistów?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 15:21

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle udowadniają, że dzięki terapii genowej można nauczyć mózg rozpoznawania kolorów.

Terapia genowa nadzieją daltonistów?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nauczenie mózgu rozpoznawania nowego rodzaju informacji sensorycznej, np. rozpoznawania różnych długości fal światła czy częstotliwości dźwięku, jest możliwe tylko we wczesnym dzieciństwie, kiedy mózg jest najbardziej chłonny.

Jednak zdaniem amerykańskich badaczy, przy użyciu zaawansowanych technik genetycznych, można nauczyć dorosłe zwierzęta rozpoznawania kolorów. Być może także u dorosłych ssaków naczelnych będzie można zwiększać możliwości odbierania bodźców sensorycznych.

Badania prowadzone były na małpkach sajmiri, o których wiadomo, że nie rozpoznają kolorów czerwonego i zielonego. Przy użyciu zaawansowanych technik genetycznych badacze uruchomili w komórkach siatkówki u samców małp geny kodujące barwniki wzrokowe (fotopigmenty) obecne u niektórych samic tego gatunku, ale nigdy u samców. Następnie po wykonaniu różnego rodzaju testów biofizycznych i behawioralnych zaobserwowali, że samce sajmiri z aktywnymi genami tych barwników potrafią rozróżniać pomiędzy kolorem czerwonym i zielonym.

Odkrycie potwierdza, że mózg jest zdolny do nauczenia się poznawania zupełnie nowego rodzaju informacji, nawet jeżeli najbardziej plastyczny etap jego rozwoju jest już zakończony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze