Ten projekt ma pozwolić dłużej zachować sprawność mózgu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2020 08:50

Mózg seniora może sam się trenować, ale trzeba mu pomóc. Bydgoscy naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w ramach konsorcjum pracują nad Neuroplay - projektem badawczym w którym sterowanie grą za pomocą fal mózgowych pozwoli dłużej zachować sprawność mózgu.

Urządzenie ma być przeznaczone dla osób starszych i służyć ma neurostymulacji czy neurorehabilitacji, a formatem ma przypominać grę. FOT. Fotolia

Neuroplay to akronim projektu badawczego finansowanego w ramach grantu NCBiR, a realizowanego w ramach konsorcjum. Projekt dotyczy tzw. neurofeedbacku, czyli inaczej mówiąc biofeedbacku EEG. Urządzenie ma być przeznaczone dla osób starszych i służyć ma neurostymulacji czy neurorehabilitacji, a formatem ma przypominać grę. Dlatego w nazwie znajduje się również słowo ''play'' - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak tłumaczy dr Ludmiła Zając-Lamparska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która kieruje zespołem Neuroplay na UKW, biofeedback EEG to najprościej mówiąc rodzaj biologicznego sprzężenia zwrotnego. Chodzi o to, że osoba uzyskuje informacje zwrotne na temat swojego stanu fizjologicznego.

Trening neurofeedback polega na tym, że trenujący w oparciu o otrzymywaną informację zwrotną może wpłynąć na swój stan fizjologiczny. Wykorzystuje się do tego mechanizm uczenia się poprzez warunkowanie instrumentalne.

Liderem projektu jest firma Red Door, a od strony badawczej zajmują się nim także UKW i Collegium Medicum. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wsparło projekt Neuroplay prawie siedmioma milionami złotych dotacji. Kierownikiem badań i rozwoju całego projektu jest dr Tomasz Senderek.

Więcej: bydgoszcz.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum