Ten niepozorny czynnik podnosi ryzyko krótkowzroczności o 80 procent. Też popełniasz ten błąd?

Autor: PAP • Źródło: PAP16 października 2021 09:48

Długa ekspozycja na ekrany może potęgować ryzyko krótkowzroczności u młodych osób. Mowa jest nawet o 80 proc. ryzyka pogorszenia wzroku. Z powodu krótkowzroczności do 2050 r. może cierpieć nawet połowa ludzkości

Do 2050 r. co druga osoba na świecie może doświadczyć krótkowzroczności. Fot. Shutterstock
  • Wysoki poziom ekspozycji na ekrany może nasilać ryzyko krótkowzroczności u młodych osób nawet o 80 procent
  • Ostrzegają przed tym naukowcy na łamach prestiżowego pisma „The Lancet Digital Health”
  • Zdaniem naukowców do 2050 r. nawet połowa światowej populacji może mieć krótkowzroczność

Ekrany, które pogarszają widzenie

Autorami odkrycia są badacze z Singapuru, Australii, Chin i Wielkiej Brytanii. Przeanalizowali oni ponad 3 tys. publikacji naukowych dotyczących ekspozycji na ekrany urządzeń elektronicznych oraz krótkowzroczności dzieci i młodych ludzi w wieku od 3 miesięcy do 33 lat.

Okazało się, że długi czas spędzony na patrzeniu w wyświetlacz telefonu komórkowego wiąże się z około 30-procentowym wzrostem ryzyka krótkowzroczności, a w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z komputera ryzyko to wzrasta aż do 80 proc.

Autorzy podkreślają, że ich wyniki są tym bardziej istotne, iż w czasie pandemii COVID-19 miliony dzieci na całym świecie znacznie wydłużyły czas spędzany z ekranami, chociażby z uwagi na naukę zdalną.

Krótkowzroczność stanie się problemem co drugiej osoby na świecie

- Szacuje się, że do 2050 roku około połowa światowej populacji będzie miała krótkowzroczność. Jest to więc olbrzymi problem zdrowotny, który bardzo szybko się nasila - mówi prof. Rupert Bourne, okulista z Anglia Ruskin University i główny autor publikacji. - Nasze badanie jest jak dotąd najbardziej wyczerpującym rozpatrzeniem tej kwestii i wyraźnie pokazuje, że istnieje związek między czasem spędzonym przed ekranem a krótkowzrocznością u młodych osób.

- Ponieważ dzieci w coraz młodszym wieku korzystają z urządzeń cyfrowych a czas spędzony przed ekranami wydłuża się, istnieje pilna potrzeba zbadania, jak dokładnie urządzenia te oddziałują na zdrowie oczu w różnych populacjach. Musimy lepiej zrozumieć rolę, jaką odgrywają one w narastającej epidemii krótkowzroczności. Jest to ważne, aby móc odpowiednio edukować rodziców oraz stworzyć wytyczne dla lekarzy i osób zajmujących się zdrowiem publicznym - podsumowują autorzy artykułu (http://dx.doi.org/10.1016/S2589-7500(21)00135-7).

Zobacz też: Wzrok dzieci, szczególnie kilkulatków, pogarsza się w ''zamknięciu'' z powodu pandemii 

Krótkowzroczność u dzieci a pandemia COVID-19. Naukowcy odkryli potencjalny związek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum