Ten lek pomaga na podagrę, ale może pomóc w niewydolności serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2018 10:30

Probenecyd, lek stosowany od dawna w leczeniu dny moczanowej, zwanej popularnie podagrą, może pomóc pacjentom z niewydolnością serca - informuje ''Journal of the American Heart Association''.

Odkrycie daje nadzieję na skuteczniejsze niż dotychczas leczenie niewydolności serca. Fot. Flickr/Helge V. Keitel (CC BY 2.0)

Eksperymenty naukowców z Cincinnati College of Medicine wykazały, że probenecid wpływa na wykorzystanie wapnia przez serce i poprawia czynność mięśnia sercowego. Dlatego zespół prof. Jacka Rubinsteina z University of przeprowadził randomizowane badania z podwójnie ślepą próbą na 20 pacjentach (średnia wieku 57 lat). Wykonywano u nich echokardiogram, elektrokardiogram oraz sześciominutowy test wysiłkowy.

Zgodnie z przewidywaniami lek okazał się bezpieczny dla pacjentów (przez dziesięciolecia podawano go chorym na dnę). Poprawiał zarówno czynność skurczową, jak i rozkurczową serca. Daje to nadzieję na skuteczniejsze niż dotychczas leczenie niewydolności serca - piszą autorzy pracy.

Badanie zamierzają oni powtórzyć na większej grupie chorych.

Dna moczanowa to bolesna choroba stawów, spowodowane przez nadmiar kwasu moczowego. Probenecyd hamuje reabsorbcję kwasu moczowego, dzięki czemu jest on sprawniej usuwany z organizmu. Natomiast podany z penicyliną hamuje jej wydalanie, zwiększając stężenie antybiotyku we krwi i wydłużając jego działanie, co ułatwia leczenie na przykład kiły i rzeżączki. Prebenecydu używali także sportowcy, aby zamaskować doping za pomocą anabolików.

Niewydolność serca to sytuacja, w której serce nie jest w stanie zapewnić sprawnego przepływu krwi w organizmie, a co za tym idzie - dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu. W Polsce niewydolność serca to problem dotyczący około miliona osób. Mimo stosowania rozruszników leków, a nawet przeszczepów serca, wyniki leczenia wciąż nie są zadowalające - lepsze rokowania mają chorzy na większość nowotworów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum