Technologia mRNA w Polsce - ABM wesprze badania

Autor: PW • Źródło: PAP, ABM/Rynek Zdrowia20 kwietnia 2021 16:29

Agencja Badań Medycznych w maju 2021 r. planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii mRNA.

Technologia mRNA w Polsce - ABM wesprze badania
ABM wesprze badania nad wykorzystaniem technologii mRNA. Fot. Fotolia
  • Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce
  • ABM planuje ogłosić konkurs w celu przyspieszenia wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA
  • Na technologii mRNA oparte są dwie spośród stosowanych w Europie szczepionek przeciwko COVID-19: Pfizer/BioNTech oraz Moderny

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek (20 kwietnia) Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Podczas wizyty podkreślił, że nowe technologie to wielka nadzieja nie tylko w walce z Covid-19, ale też nadzieja na wynalezienie skutecznego leku m.in. przeciw niektórym nowotworom.

Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na badania nad wdrożeniem technologii mRNA w Polsce - podała jednocześnie  kancelaria premiera.

Agencja Badań Medycznych ogłosi konkurs

Premier dziękował naukowcom, podkreślając, że podczas dyskusji z nimi nabrał przekonania, że mamy szansę jako Polska za parę lat wejść "do tej ligi, na której nam bardzo zależy" i dzięki temu poprawiać zdrowie Polaków.

Agencja Badań Medycznych w maju 2021 r. planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA.

"Cel konkursu - przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju" - czytamy we wpisie twitterowym KPRM.

Na technologii mRNA oparte są dwie spośród stosowanych w Europie szczepionek przeciwko COVID-19: Pfizer/BioNTech oraz Moderny.

Uniwersalność tej technologii potwierdzają pojawiające się wciąż nowe pomysły na jej wykorzystanie. Aktualnie prowadzone są badania kliniczne nad zastosowaniem RNA w terapii rdzeniowego zaniku mięśni - podaje AMB na swojej stronie internetowej.

Ma dojść do transferu wiedzy od światowych korporacji

Chcemy wyposażyć Polskę w technologię, nowoczesną platformę do produkcji szczepionek, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19, ale także leków onkologicznych stosowanych m.in. w terapii spersonalizowanej - podkreśla prezes Agencji Badań Medycznych i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologicznego dr n. med. Radosław Sierpiński.

Dodaje: - W ciągu 2-3 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodzącą pandemią. W tym celu potrzebujemy dokonać transferu wiedzy i technologii od światowych korporacji, również technologii mRNA, która daje też możliwości tworzenia innowacyjnych leków.

Jak podaje AMB, Agencja prowadzi z upoważnienia rządu rozmowy z największymi producentami międzynarodowymi.

Jak wytłumaczono w komunikacie na stronie ABM, chodzi o uruchomienie krajowych linii produkcyjnych, aby szczepionka mogła być w całości lub częściowo produkowana w naszym kraju. Ma to pozwolić na zabezpieczenie bieżącego dostępu obywateli do preparatów opartych o tę technologię.

- Wchodzimy w zupełnie nowy sektor innowacyjnej farmacji i biotechnologii. Mówimy o działaniach, które pozwolą nam posiąść technologie i dysponować własnym potencjałem strategicznym tak ważnym dla bezpieczeństwa Polaków - ocenia Radosław Sierpiński.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum