Tatuaże będą sygnalizowały stan naszego zdrowia?

Autor: whatnext.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2019 10:54

Dzięki nowym badaniom nad tatuażami zmieniającymi kolor w odpowiedzi na niektóre biomarkery, „rysunki na skórze”, pełniące dzisiaj wyłącznie rolę mniej lub bardziej estetyczną, mogą wkrótce zmienić swoje przeznaczenie.

Tatuaże będą sygnalizowały stan naszego zdrowia?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa rola trwałych tatuaży u pacjentów z przewlekłymi chorobami ma polegać na tym, żeby ich kolor zmieniał się w odpowiedzi na zmieniające się poziomy danych substancji metabolicznych w krwiobiegu. Dlatego, jeśli pacjent lub jego lekarz zauważy zmianę koloru tatuażu, będzie wiedział, że stan pogorszył się lub poprawił. Aplikacja na smartfony, którą autorzy pomysłu już opracowali, może pomóc obiektywnie „odczytać” tatuaże.

W testach laboratoryjnych na skórze świń naukowcy wstrzykiwali różne barwniki pod naskórek i do skóry właściwej. Badacze użyli kombinacji barwników czerwieni metylowej, błękitu bromotymolowego i fenoloftaleiny. Uzyskany tatuaż zwykle wyglądał na żółty, ale stawał się niebieski, jeśli pH w skórze wzrosło z 5 do 9.

Kolejne tatuaże wykonano przy użyciu specjalnych barwników, które zmieniały się, gdy na przykład wrastał poziom glukozy (mógł wskazywać na dysfunkcję cukrzycową). Inne barwniki zmieniały barwę przy obniżonym poziomie albuminy, co może świadczyć o niewydolności wątroby lub nerek.

Więcej: whatnext.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze