Tarczyca bajkalska pomoże leczyć raka?

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2016 15:14

Stosowana w tradycyjnej chińskiej medycynie tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensi) zawiera substancje o działaniu przeciwnowotworowym, które można by uzyskiwać syntetycznie - informuje pismo Science Advances.

Naukowcy odkryli w badaniach nietypowy szlak syntezy substancji zwanych flawonami Fot. PTWP

Korzeń tarczycy bajkalskiej, znanej w Chinach jako Huang-Qin jest tam tradycyjnym lekiem między innymi na gorączkę oraz choroby wątroby i płuc. Własności przeciwgorączkowe Huang-Qin chińscy lekarze opisali już w IV wieku naszej ery.

Dzięki współpracy brytyjskich naukowców z John Innes Centre w Norwich ze specjalistami z Chińskiej Akademii Nauk udało się odkryć u Scutellaria baicalensi nietypowy szlak syntezy substancji zwanych flawonami - w tym wogoniny oraz bajkaleiny.

Występujące w wielu roślinach flawony nadają kwiatom intensywnie niebieski kolor. Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerują, że flawony mają właściwości przeciwnowotworowe (pobudzają proces apoptozy komórek raka) i mogłyby znaleźć zastosowanie w onkologii. Poznanie szlaku metabolicznego związanego z syntezą flawonów przybliża możliwość ich wytwarzania na masową skalę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum