Tam rodzi się strach

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2009 13:27

Amerykańscy naukowcy zlokalizowali miejsce w mózgu, w którym rodzi się strach. Są to jądra migdałowate podstawne boczne. To tam powstaje uczucie strachu - twierdzą naukowcy.

Ponad 100 lat po odkryciach Iwana Pawłowa naukowcom udało się wreszcie wskazać neurony w mózgu odpowiedzialne za bezpośrednie reakcje na bodźce i uczenie się na podstawie własnych doświadczeń. Według neurologów z University of Washington, którzy eksperymentowali na szczurach, wiedza ta przyda się w leczeniu ludzkich fobii oraz stresów pourazowych - podaje Rzeczpospolita.

Dotychczas specjaliści uważali, że kluczową rolę w powstawaniu strachu odgrywają ciało migdałowate oraz hipokamp. W ciele migdałowatym przetwarzane są m.in. informacje o emocjach. Jednym z objawów zaburzeń w regionie mózgu są zaś zaburzenia w odczuwaniu strachu. Hipokamp odgrywa z kolei rolę w procesach uczenia się, przenoszenia informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Na udział ciała migdałowatego wskazywały też wcześniejsze doświadczenia zespołu naukowców, w których wykorzystano niechęć zwierząt do niektórych smaków i zapachów. Centrum przetwarzania danych o tych nieprzyjemnych doświadczeniach znajdowało się właśnie w ciele migdałowatym.

Do odkrycia naukowcy wykorzystali nową metodę śledzenia aktywności neuronów (tzw. Arc catFISH) i zaprojektowali doświadczenie, w którym w mózgach szczurów dochodziło do łączenia sygnałów o odruchach warunkowych i bezwarunkowych. Informacje te łączą się w regionie mózgu o nazwie jądro migdałowate podstawne boczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum