Tak chcą monitorować pracę serca

Autor: bydgoszcz.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 13:28

Dwoje naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy opracowuje urządzenie do kontroli pracy serca zasilane ciepłem ciała.

- W zdecydowanej większości projektów tego typu wszystkie dane przesyłane są do komputera i tam analizowane. My projektujemy układ scalony, który bezpośrednio będzie zajmował się analizą tych danych. Dane przesyłane będą jedynie w razie konieczności. Sam układ będzie wielkości prostokątnej blaszki o wymiarach trzy na trzy milimetra - tłumaczy Marta Kolasa.

Projekt bydgoskich naukowców w ostatecznym kształcie ma być bezprzewodową siecią sensoryczną składającą się malutkich naklejek do noszenia w okolicach serca. Miniaturowe sensory będą zbierać dane na temat jego pracy. Kiedy coś złego zacznie się dziać, dadzą znać tzw. stacji bazowej, która będzie mogła być umieszczona np. w smartfonie albo zegarku. Sensory będą zasilane ciepłem ludzkiego ciała.

Projekt, który otrzymał dofinansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ma zakończyć się wyprodukowaniem kilkunastu prototypów sieci neuronowej, czyli podstawy urządzenia. Prace nad nimi powinny zakończyć się za niespełna dwa lata.

Więcej: http://bydgoszcz.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum