Tabletki zastąpią szczepionki przeciwko grypie?

Autor: radiozet.pl/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 11:14

Naukowcy z Cardiff University stworzyli pierwszy na świecie prototyp szczepionki przeciwko grypie, który może być podawany doustnie w formie tabletki. Badacze zapowiadają, że opracowany przez nich preparat może oznaczać prawdziwy przełom w medycynie.

Tabletki zastąpią szczepionki przeciwko grypie? Fot. Archiwum

W przeciwieństwie do tradycyjnych preparatów, nie wymaga chłodzenia i przechowywania w lodówkach, co znacznie ogranicza koszty transportu i magazynowania. Doustna wersja szczepionki w postaci pigułki przeciwko grypie typu A działa tak samo jak tradycyjne preparaty, ale ma więcej zalet.

Prof. Andrew Sewell ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Cardiff wyjaśnia, że nowa forma szczepionki doustnej będzie świetnym rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy boją się igieł, ale może być także wykorzystywana na szeroką skalę w odległych miejscach świata, gdzie dotąd nie było łatwo przechowywać tradycyjne szczepionki.

Wyniki badań Brytyjczyków opublikowano na łamach Journal of Clinical Investigation. Naukowcy podkreślają, że zanim opracowane przez nich termostabilne, doustne tabletki zastępujące szczepionki przeciwko grypie będzie można wykorzystywać na szeroką skalę, niezbędne są badania na ludziach. Według badaczy proces ten może potrwać co najmniej kilka lat.

Czytaj: www.radiozet.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum