Tabletka-robot rewolucją w podawaniu leków. Wchłanianie wzrosło dziesięciokrotnie

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP01 października 2022 12:01

Dzięki tabletce - RoboCap może nadejść rewolucja w podawaniu leków. Zrobotyzowana tabletka chroni delikatne, np. białkowe leki przed strawieniem w żołądku, uwalniając je dopiero w jelicie, tym samym zwiększając ich wchłanianie.

Tabletka-robot rewolucją w podawaniu leków. Wchłanianie wzrosło dziesięciokrotnie
Tabletka-robot ma zrewolucjonizować podawanie leków Fot. AdobeStock
  • Powstała zrobotyzowana tabletka, która chroni delikatne, np. białkowe leki przed strawieniem w żołądku i uwalnia je dopiero w jelicie
  • W odpowiednim momencie obraca się i wibruje, aby rozrzedzić śluz oraz wspomóc rozpuszczanie się leczniczej substancji
  • Badania wykazały, że dzięki tabletce RoboCap wchłanianie wankomycyny wzrosło aż dziesięciokrotnie

Tabletka RoboCap. Rewolucja w podawaniu leków

Doustne podawanie leków jest proste i niedrogie. Niestety niektóre substancje, takie jak białka i peptydy, łatwo rozkładają się w żołądku i nie można ich przyjmować w postaci tabletek. Do takich związków należy np. insulina.

Zespół z Brigham and Women's Hospita oraz MIT zaprezentował właśnie elektroniczną tabletkę - RoboCap, która ma tę sytuację zmienić. Badacze z powodzeniem przetestowali już wynalazek na świniach, którym podali insulinę oraz wprowadzany zwykle dożylnie antybiotyk - wankomycynę.

Wchłanianie dzięki tabletce-robotowi wzrosło dziesięciokrotnie

Wchłanianie wankomycyny, dzięki tabletce wzrosło aż dziesięciokrotnie. RoboCap uwalnia bowiem lek dopiero pod wpływem warunków, jakie panują w jelicie cienkim. Dodatkowo obraca się i wibruje, co rozrzedza miejscowy śluz i pomaga leczniczej substancji się rozpuścić.

- Peptydy i białka to ważne leki, jednak degradujące środowisko układu trawiennego i niskie wchłanianie ograniczało doustne podawanie tych leków. Rozrzedzające śluz i wzburzające otoczenie ruchy wykonywane przez RoboCap są tak zaprojektowane, aby pozwalały na pokonanie tych przeszkód i dostarczenie leku w miejsce przeznaczenia" - mówi prof. C. Giovanni Traverso, autor wynalazku.

Więcej informacji: https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.abp9066Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum