Ta metoda trwale rozbija tkankę miażdżycową. Kolejny szpital wprowadza nowatorski zabieg

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia06 października 2022 06:30

- Na początek zabieg przeprowadziliśmy u czterech pacjentów. U wszystkich z powodzeniem – mówi lek. med. Olga Szyroki, szefowa chirurgów naczyniowych.

Ta metoda trwale rozbija tkankę miażdżycową. Kolejny szpital wprowadza nowatorski zabieg
Gorzowscy naczyniowcy w trakcie zabiegu. Fot. Wielospecjalistyczny Szpital w Gorzowie Wlkp
  • Gorzowscy naczyniowcy wykorzystali nowatorski sposób rozbijania tkanki miażdżycowej — to wewnątrznaczyniowa litotrypsja falą uderzeniową
  • Technika litotrypsji jest stosowana w Polsce dopiero od czterech lat, głównie w kardiologii, a gorzowska lecznica wykorzystuje tę metodę w udrażnianiu tętnic kończyn jako jedyna w północnej części województwa
  • To nie pierwszy sukces chirurgów naczyniowych z tego szpitala — mają za sobą np. nowatorski zabieg wszczepienia stengraftu za pomocą metody holograficznej i zastosowaniu gogli VR

 

Nowatorski sposób rozbijania tkanki miażdżycowej

Wewnątrznaczyniowa litotrypsja falą uderzeniową (Shockwave), bo o tej metodzie mowa, to nowatorski sposób rozbijania tkanki miażdżycowej. - To uzupełnienie metody wewnątrznaczyniowej PTA. Jest przydatna przy zwężaniach tętnic w miejscach, gdzie nie można zastosować stentów – mówi lek. med. Olga Szyroki, kierownik Pododdziału Chirurgii Naczyniowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Te miejsca to przede wszystkim: pachwiny, stawy kolanowe czy drobne naczynia podudzia. Ta metoda trwale rozbija tkankę miażdżycową.

Znana od zaledwie czterech lat

- Bardzo się cieszymy, że poszerzamy zakres świadczeń. Nowe metody to nie tylko rozwój naszej pracowni, ale przede wszystkim więcej możliwości leczenia — mówi Renata Tylman, wieloletnia koordynator pracowni Hemodynamiki i Chirurgii Naczyniowej w naszym szpitalu.

Ilona Malewicz z Agencji Naukowo – Technicznej Symico, która dostarczyła sprzęt do litotrypsji żartowała, że prawie całą noc nie spała. Sam zabieg wykonywali m.in. radiolog Krzysztof Jurczyk w asyście Urszuli Konaszewskiej i Krzysztofa Maziarza, technika RTG.

- Na początek zoperowaliśmy czterech pacjentów. Wszystkich z powodzeniem – zaznacza lek. med. Olga Szyroki. Dodaje, że litotrypsja falą uderzeniową zostanie na stałe wpisana do oferty gorzowskich naczyniowców.

Technika litotrypsji jest stosowana w Polsce dopiero od czterech lat, głównie w kardiologii. Gorzowska lecznica wykorzystuje tę metodę w udrażnianiu tętnic kończyn jako jedyny w północnej części województwa.

Stentgrafty i CEUS

Przypomnijmy, to już kolejna nowatorska technika, jaką stosują gorzowscy chirurdzy naczyniowi. Wiosną rozpoczęli współpracę z oddziałem wewnętrznym, dzięki czemu pacjenci po wszczepieniu stentgraftu są kontrolowani za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS. Do tej pory robiono to za pomocą tomografu komputerowego po podaniu jodowego środka kontrastującego.

- Jodowe środki kontrastujące są nefrotoksyczne, te używane przy badaniu USG są bezpieczniejsze. Pacjenci nie są więc narażani na uszkodzenie nerek i na promieniowanie. A czułość wykrywania przecieków jest porównywalna z tomografią komputerową – wyjaśnia lek. Olga Szyroki.

Na swoim koncie gorzowscy chirurdzy naczyniowi mają też nowatorski zabieg wszczepienia stengraftu za pomocą metody holograficznej i zastosowaniu gogli VR.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum