PAP/Rynek Zdrowia | 06-10-2019 18:22

Szwecja: kto typowany do Nagrody Nobla z medycyny?

W poniedziałek (7 października) ogłoszony zostanie laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Według szwedzkiej agencji prasowej TT jednym z faworytów do tej nagrody jest Hans Clevers z Uniwersytetu w Utrechcie.

Fot. archiwum

Hans Clevers miałby zostać doceniony "za odkrycie ważnego szlaku sygnałowego, zwanego Wnt, w komórkach nowotworowych oraz macierzystych".

Dwoma innymi uważanymi za kandydatów do Nagrody Nobla z medycyny są amerykańscy naukowcy John Kappler oraz Philippa Marrack. Mieliby oni zostać wyróżnieni za "pionierski wkład w zrozumienie mechanizmów chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Guillaina-Barrego".

Natomiast jednym z kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki, jest  według agencji TT - polski naukowiec pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim. Naukowiec miałby zostać doceniony przez komitet noblowski za "pracę nad technologiami informatycznymi, w tym kryptografią kwantową". Nazwisko laureata Nagrody Nobla z dziedziny fizyki zostanie ogłoszone we wtorek w Sztokholmie.

Fizyk prof. Artur Ekert jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórcą nowej dziedziny, jaką jest kryptografia kwantowa. Od końca lat 80 XX wieku związany jest z Uniwersytetem Oksfordzkim.

 TT przypomina, że im częściej dany naukowiec jest cytowany przez innych, tym większe znaczenie mają jego badania. Komitety noblowskie wskazując laureata biorą pod uwagę jednak także inne czynniki, w tym przełomowość odkrycia oraz jego wpływ na rozwój ludzkości.

Nominacje do nagród Nobla, których wartość w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro), pozostają tajne przez 50 lat.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk - PAP