Szukali leku na chorobę Crautzfeldta-Jacoba, znaleźli na Alzheimera?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2011 10:28

Naukowcy prowadzący badania nad terapiami przeciw atakującej mózg chorobie Crautzfeldta-Jacoba (CJD) nieoczekiwanie powstrzymali dalszy rozwój choroby Alzheimera - najczęstszej przyczyny demencji.

Szukali leku na chorobę Crautzfeldta-Jacoba, znaleźli na Alzheimera?

Jak donosi "The Independent" za publikacją "Nature Communications" dwa przeciwciała intensywnie badane w związku z CJD mogą oddziaływać na chorobę Alzheimera, na którą w świecie choruje 20 mln ludzi.

Na odkrycie naprowadzili ich naukowcy uniwersytetu Yale w USA, którzy w 2009 roku ustalili, że infekcyjne białka tzw. priony, wywołujące CJD, odgrywają rolę także przy chorobie Alzheimera. Naukowcy w różnych krajach zaczęli się ścigać, kto pierwszy odkryje, czy przeciwciała, nad którymi pracowano w ramach poszukiwania terapii przeciw CJD, mogą być skuteczne także w leczeniu Alzheimera.

CJD to choroba neurologiczna z grupy tzw. encefalopatii gąbczastych, której czynnikiem patogennym są najprawdopodobniej priony. Ma charakter zwyrodnieniowy i cechuje ją odkładanie w ośrodkowym układzie nerwowym i niektórych innych tkankach izoformy białka prionu.

Ośrodek naukowy University College (MRC Prion Unit) w oparciu o doświadczenia na myszach ustalił, że przeciwciała blokują szkodliwe efekty toksycznej substancji zwanej "beta-amyloidem" będącej balastem odkładającym się w złogi na powierzchni komórki nerwowej, co prowadzi do zaburzeń jej funkcji komunikacyjnej i utraty pamięci.

- Nasze odkrycie wykazuje, że dwa przeciwciała, nad których rozwojem pracujemy z myślą o leczeniu CJD mogą również odgrywać rolę w leczeniu bardziej rozpowszechnionych form demencji takich, jak Alzheimer. Jeśli lek na CJD oparty na tych przeciwciałach okaże się bezpieczny, to zastanowimy się, czy przystąpić do badań nad ich zastosowaniem dla chorych na Alzheimera - powiedział prof. John Collinge.

- Interesującym aspektem badań jest to, że posłużyliśmy się beta-amyloidem pobranym z ludzkiego mózgu, a więc substancją, o której wiemy, iż powoduje utratę pamięci u chorych na tę niszczycielską chorobę i zidentyfikowaliśmy dwa przeciwciała zdolne zablokować postępy tej choroby: ICSM 18 oraz 35 - zauważył inny członek ekipy naukowej prof. Dominic Walsh z Dublina.

ICSM 18 i 35 działają na białko prionowe. Kliniczne doświadczenia leków opartych na nich z udziałem ludzi rozpoczną się w 2012 roku dla przetestowania, czy mogą być elementem terapii przeciw CJD. Jeśli zakończą się powodzeniem to mogą być powtórzone u pacjentów chorych na Alzheimera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum